اخبار

حضور فعال ۲ و نیم میلیون افاغنه غیرمجاز در مشاغل کشور

حضور فعال ۲ و نیم میلیون افاغنه غیرمجاز در مشاغل کشور
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از وجود ۲ و میلیون افاغنه غیرمجاز در کشور خبر داد و گفت: ۵ میلیون افاغنه در کشور وجود دارد که تمامی آنها دارای شغل هستند در حالی که ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جوان بیکار در کشور وجود دارد.
23 March 2018

به گزارش اشتغال اتباع خارجی رسول خضری گفت: وجود 5 میلیون افاغنه در کشور، گفت: 2 و نیم میلیون از این تعداد به صورت غیرقانونی در کشور زندگی می کنند و تمامی 5 میلیون نفر در کشور دارای شغل هستند و حتی یک نفر از آنها بیکار نیست این در حالی است که 7 میلیون و 300 هزار نفر جوان بیکار در ایران وجود دارد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: دولت باید در این رابطه پاسخگو باشد که چطور برای 5 میلیون افاغنه زمینه اشتغالزایی را فراهم کرده اما برای 7 میلیون و 300 هزار نفر جوان بیکار ایرانی جویای کار که 42 درصد آنها فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند اقدامی انجام نمی دهد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه میزان بیکاران باسواد کشور سه برابر بیکاران بی سواد است، تصریح کرد: افاغنه در تمامی ادارات مشغول کار هستند و حتی اگر در نهاد ریاست جمهوری نیز جستجو کنیم 20 افاغنه در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه امنیت کشور افغانستان تا حدود زیادی تامین شده و باید افاغنه سریع تر به کشورشان بازگردند، گفت: به طور حتم با بازگشت این افراد به کشورشان فضای کار برای جوان ایرانی مهیا می شود؛ در واقع دستگاه ها وکارفرماها برای فرار از پرداخت بیمه و نیروی کار ارزان اتباع غیرمجاز را به کارگیری می کنند که این اقدام غیراصولی، غیرانسانی و غیرقانونی است و دولت باید در این رابطه پاسخگو باشد البته بزرگترین و بدترین و ناکارآمدترین کارفرما دولت است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه کشور در تب بی مدیریتی می سوزد، افزود: وزارت کشور باید هر چه سریع تر لایحه ساماندهی اتباع بیگانه را به مجلس ارائه کند البته ساماندهی اتباع نیاز به قدرتی بالاتر از وزیر کشور دارد و نیاز است هر سه قوه لایحه ای را تدوین و تصویب کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،با انتقاد از اینکه اتباع افاغنه غیرمجاز در تمامی مشاغل کشور حضور فعالی دارند، ادامه داد: افاغنه در اولویت اول اشتغال اما ایرانی ها در رده های پایین قرار دارند و به سبب نیروی کار ارزان جذب افاغنه نسبت به نیروی کار ایرانی بیشتر است./

۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید