اخبار

صدور پروانه کار موقت برای محققین خارجی

صدور پروانه کار موقت برای محققین خارجی
تفاهم نامه صدور پروانه کار موقت برای محققین خارجی بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری(مرکز همکاری های علمی و بین المللی) با هدف فراهم کردن تسهیلات لازم جهت حضور و بهره مندی هدفمند از ظرفیت نخبگان، محققان، اعضای هیات علمی و دانش آموختگان برتر دکتری تخصصی کشورهای دیگر خصوصا کشورهای اسلامی به منظور تدریس و اجرای پژوهش های پایه، کاربردی، نوین و آینده نگر در راستای ارتقای کیفی سطح آموزش عالی کشور، منعقد گردید.
با هدف فراهم کردن تسهیلات لازم جهت حضور و بهره مندی هدفمند از ظرفیت نخبگان، محققان، اعضای هیات علمی و دانش آموختگان برتر دکتری تخصصی کشورهای دیگر خصوصا کشورهای اسلامی به منظور تدریس و اجرای پژوهش های پایه، کاربردی، نوین و آینده نگر در راستای ارتقای کیفی سطح آموزش عالی کشور، تفاهم نامه صدور پروانه کار موقت برای محققین خارجی فرصت مطالعاتی و پسادکتری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.

این تفاهم نامه بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی(اداره کل اشتغال اتباع خارجی) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری(مرکز همکاری های علمی و بین المللی) از تاریخ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹ به مدت سه سال معتبر است و با توافق طرفین، قابل تمدید خواهد بود.

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد این تفاهم نامه گفت: این تفاهم نامه با استناد به آیین نامه اجرایی بند الف قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۷ بهمن ۱۳۹۷هیات وزیران(بند ج ماده ۵) و قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری(بند ج ماده ۶)و ماده ۱۲۶ قانون کار جمهوری اسلامی ایران، در راستای بهره گیری از توانمندی نخبگان علمی دیگر کشورها (اتباع خارجی)، انتقال دانش و فناوری و تبادل نوآوری و تسهیل تبادلات علمی و پژوهشی دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملیاتی می شود.

وی افزود: برای عرضه تمدن ایرانی در دنیا و نقش آفرینی موثر، باید فضای علمی کشور را با تسهیل و گسترش مراودات بین المللی علمی تقویت کرد.

براساس این تفاهم نامه، اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است ظرف مدت دو هفته پس از دریافت پاسخ استعلام متقاضی از مراجع ذیربط به استناد به ماده ۱۲۶ قانون کار نسبت به صدور پروانه کار موقت برای تبعه خارجی جهت ارائه به پلیس مهاجرت و گذرنامه برای دریافت پروانه اقامت کاری، اقدام نماید.

موسسه آموزشی دانشگاهی مربوطه نیز موظف است حداکثر یک ماه پس از ورود تبعه خارجی به کشور نسبت به ارائه مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه کار موقت به اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق مرکز همکاریهای بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام نماید.

به استناد ماده ۱۲۶ قانون کار، اعتبار پروانه کار موقت حداکثر سه ماه است و تمدید آن مستلزم تایید هیئت فنی اشتغال اتباع خارجی خواهد بود.

پروانه کار موقت اتباع خارجی مورد اشاره در این تفاهم نامه نیز حداکثر به مدت دو سال قابل تمدید می باشد.

گفتنی است تفاهم نامه صدور پروانه کار موقت برای محققین خارجی فرصت مطالعاتی و پسادکتری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی بین عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از یک سو و حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.
۲۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید