اخبار

اتباع خارجی باید سالانه ۱۰۰هزار تومان عوارض بپردازند

اتباع خارجی باید سالانه ۱۰۰هزار تومان عوارض بپردازند
روز پنجشنبه هشتمین اجلاس عمومی شورای‌عالی استان‌ها برگزار و با تصویب ۳مصوبه از سوی اعضای آن همراه شد.

در این نشست ابتدا طرح دوفوریتی اصلاح نحوه دریافت و تعیین نرخ بهای خدمات سالانه از اتباع خارجی ساکن در شهرها و روستاهای کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. براساس این طرح از هر تبعه خارجی ساکن کشور سالانه 100هزار تومان بابت بهای خدمات دریافت می‌شود.

رئیس شورای‌عالی استان‌ها این طرح را در راستای تأمین بخشی از هزینه‌های خدماتی که صرف اتباع خارجی در شهر می‌شود، عنوان کرد.مهدی چمران این نکته را در پاسخ به این سؤال خبرنگار همشهری مبنی بر اینکه چه شد اعضا تصمیم به طرح چنین مسئله‌ای گرفتند، بیان کرد و سپس گفت: «در سال 89مصوبه‌ای برای دریافت بهای خدمات از اتباع بیگانه داشتیم چون تعدادی از این افراد پس از ساکن شدن در ایران، صاحب ثروت می‌شوند ولی هیچ‌گونه عوارضی را پرداخت نمی‌کنند. این درصورتی است که شهروندان خودمان سالانه کلی عوارض و بهای خدمات می‌پردازند. بنابراین آن زمان شوراهای شهر طبق مصوبه این قدرت را پیدا کردند تا هرگونه عوارضی را وضع کنند.

اما در این وسط یک‌ایرادی وجود داشت و اینکه در استان‌های مختلف عوارضی‌ با اختلاف‌های فاحش نسبت به هم وضع شده بود. مثلا در استانی تصمیم گرفته شده بود اتباع خارجی باید روزانه هزار تومان (یعنی سالانه 365هزار تومان) عوارض پرداخت می‌کردند ولی در استانی دیگر این رقم سالانه 5هزار تومان مصوب شده بود.» اینطور که چمران بیان کرد نتیجه این شد که مهاجرت اتباع به جاهایی که عوارض کمتری داشتند بیشتر شود. وی اعلام کرد که به همین‌خاطر تصمیم به اصلاح مصوبه گرفتیم و با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به این نتیجه رسیدیم که رقم ثابتی معادل 100هزا تومان در سال را برای این منظور لحاظ کنیم.

البته براساس این گزارش برای دریافت بهای خدمات از اتباع بیگانه درصدی درنظر گرفته شده تا استان‌های مختلف بتوانند با هماهنگی وزارت کشور مقدار آن‌را کمی بالا و پایین ببرند. اینطور که اعلام شده اول مهر قرار است کارت‌‌های اتباع خارجی تعویض شود و قرار است پس از این 30تا 40درصد عوارض دریافتی از اتباع خارجی به اداره کل مربوطه پرداخت شود.

در آخرین جلسه شورای‌عالی استان‌ها راجع به طرح اصلاح تبصره 2ماده 91قانون نظام صنفی کشور نیز بحث و بررسی شد و در نهایت به تصویب رسید. در این طرح اصلاحی، سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری‌های کشور از شمول قانون نظام صنفی کشور مستثنی شدند. همچنین در این جلسه طرح الحاقی یک ماده به قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای اسلامی مطرح شد که به تصویب رسید. براساس این طرح الحاقی، شوراها دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و حق دارند از اشخاص حقیقی و حقوقی اقامه دعوی کنند و همچنین حق‌دفاع در مقابل دعاوی آنان از شورا و برای حفظ مصالح شوراها را دارند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید