اخبار

شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی دردانشگاه آزاد

شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی دردانشگاه آزاد
شرایط و ضوابط ثبت‌ نام و شرکت اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی


شرایط و ضوابط ثبت‌ نام و شرکت اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی  
شرایط داوطلبان:
کلیه اتباع خارجی مقیم کشور جهت شرکت در آزمون سال 1393 باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته، دارای شرایط زیر نیز باشند:
1- ثبت‌نام اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می‌باشد.
  1-1- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
  1-2- گذرنامه‌ای که دارای پروانه اقامت با حداقل اعتبار شش ماه باشد.
  1-3- کارت هویت اتباع خارجی صادره از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور دارای اعتبار در سال جاری.
  1-4- برگ تردد خروجی مدت‌دار صادره از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
  1-5- کارت آمایش مرحله هشتم صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
2- داوطلبان خارجی با داشتن حداقل معدل کل 14 برای رشته‌های تحصیلی در دوره مورد نظر.
   تذکر : در صورت مغایرت معدل اعلام شده به معاونت سنجش و پذیرش با معدل مندرج در مدرک تحصیلی پذیرفته‌شدگان، مطابق مقررات با خاطی برخورد خواهد شد.
3- اتباع خارجی پذیرفته شده در هر یک از رشته‌های تحصیلی می‌بایست واجد شرایط و ضوابط اعلام شده از سوی معاونت سنجش و پذیرش باشند و محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط مربوطه و رعایت مناطق ممنوعه در هنگام تعیین رشته انتخاب نموده باشند در غیر این صورت قبولی آنان منتفی تلقی گردیده و از ثبت‌نام و ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل می‌آید.
تذکر مهم 1 : شرکت اتباع خارجی در رشته‌های ذیل ممنوع می‌باشد :
         1- فیزیک ـ اتمی و مولکولی.
         2- فیزیک ـ هسته‌ای.
         3- نانوفیزیک.
         4- مهندسی هوا فضا (کلیه گرایش‌ها).
         5- مهندسی هسته‌ای (کلیه گرایش‌ها).
         6- مهندسی فناوری اطلاعات (کلیه گرایش‌ها).
         7- مهندسی شیمی (کلیه گرایش‌ها).
تذکر مهم 2 : جهت اطلاع از مناطق ممنوعه برای تردد و اقامت اتباع خارجی می‌توانید به صفحه بعد مراجعه فرمایید. شایان ذکر است که اتباع خارجی مقیم مجاز به انتخاب رشته در این مناطق نمی‌باشند.
4- در هر مرحله‌ای که مغایرت شرایط داوطلب با شرایط اعلام شده از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تشخیص داده شد از ادامه مراحل گزینش یا تحصیل داوطلب جلوگیری به عمل می‌آید.
5- به استثنای دارندگان دفترچه پناهندگی سیاسی و آن دسته از دانشجویانی که بنا به دلایلی موجه قادر به عزیمت به کشور متبوع خویش نمی‌باشند، ثبت‌نام و ادامه تحصیل سایر پذیرفته‌شدگان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور منوط به انجام تشریفات قانونی خروج از کشور و اخذ گذرنامه با روادید تحصیلی معتبر می‌باشد. بنابراین ثبت‌نام و شروع به تحصیل پذیرفته‌شدگان از اتباع خارجی در آزمون سراسری دانشگاه‌ها در سال تحصیلی 94-93 مشروط به اخذ تأییدیه از این اداره کل و تبدیل وضعیت اقامت این افراد به گذرنامه، ویزا و اقامت دانشجویی از طریق امور کنسولی دانشجویان خارجی در طی نیمسال اول سال تحصیلی بلامانع می‌باشد. بدیهی است در صورت عدم احراز صلاحیت هر یک از اتباع مزبور، نسبت به ممانعت از تحصیل آنان اقدام می‌گردد.
6- چنانچه پذیرفته‌شدگان در هنگام ثبت‌نام در آزمون‌های سراسری گزینه اتباع غیر ایرانی را علامت نزده باشند، پذیرش آنان لغو می‌گردد.
7- تحصیل هم‌زمان اتباع غیر ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه‌های آزاد، دولتی، پیام‌نور، جامع علمی کاربردی و مراکز جامعه‌المصطفی (ص) العالمیه و آموزش عالی اهل بیت«ع» ممنوع است.
8- چنانچه در حین تحصیل پذیرفته‌شدگان غیرایرانی، محرز گردد که دانشجو دارای مدرک کارشناسی ارشد بوده و مجدداً با شرکت در آزمون، در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است از تحصیل آنان ممانعت به عمل آمده و اخراج محسوب می‌گردند. دانشگاه محل قبولی اتباع غیر ایرانی، ملزم به اخذ تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت‌نام اولیه هستند.
9- جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی در خصوص صدور مجوز اقامت برای خانواده پذیرفته شدگان (به استثنای همسر و فرزند دارای اقامت قانونی دانشجو) در کشور ندارد.
10- پذیرش اتباع خارجی در رشته‌هایی که منجر به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران شود و همچنین برخی از رشته‌های خاصی که در این دفترچه راهنما قید شده است اکیداً ممنوع می‌باشد.
۱۶ مهر ۱۳۹۳ ۰۵:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید