اخبار

پوشش بیمه ای پناهندگان خارجی در ایران گسترش می یابد

پوشش بیمه ای پناهندگان خارجی در ایران گسترش می یابد
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: تلاش داریم در صورت تامین منابع مالی از سوی کمیساریای عالی امور پناهندگان، پوشش بیمه ای و درمانی اقشار آسیب پذیر پناهندگان خارجی را در کشور به یک میلیون نفر گسترش دهیم.


به گزارش سرویس استانی اشتغال اتباع خارجی دکتر'عزیز کاظمی' روز پنجشنبه در همایش بررسی مسایل دانشجویان و دانش آموختگان پناهنده که با حضور جمعی از مسوولین و 180 دانشجوی افغانستانی در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، افزود: همچنین تلاش می شود بیمه های عمر و حوادث نیز در پوشش بیمه ای پناهندگان خارجی مورد اجرا قرار گیرد.

وی رویکرد ایران در حمایت از پناهندگان را در مقوله های مختلف فرهنگی، آموزشی و رفاهی اعلام کرد و افزود: اتباع افغانستان در ایران جدا از مردم ما نیستند و جمهوری اسلامی ایران چه در شیوه اجرای کار و چه در نگرش و باور، هیچ تبعیضی بین آنان با اتباع خود قائل نیست.

وی اضافه کرد: دانشجویان افغانستانی ، امیدها و سرمایه های آینده کشور خود هستند و می توانند با علم، باور و قلم خود عظمت گذشته کشورشان را احیا کنند.

کاظمی ادامه داد: وضعیت جغرافیایی کشور افغانستان و گروه بندی های جدید در منطقه و وجود منابع متعدد و متنوع در این کشور، آن را به یکی از با اهمیت ترین کشورهای منطقه تبدیل کرده و باعث شده تا کشورهای متخاصم با یک مبارزه محاسبه شده وارد این منطقه شوند.

وی از مردم و ملت افغانستان به عنوان ملتی خستگی ناپذیر یاد کرد و ادامه داد: افغانستان امروزه مانند پازل ارزشمندی است که قطعات و استعدادهای مختلف آن در سراسر دنیا از یکدیگر جدا شده و چیزی لازم است تا این تکه های جدا شده را در کنار هم بچیند.

وی اظهارکرد: موانع و دست های زیادی درصدد جدا نگه داشتن تکه های مختلف این پازل هستند که با طراحی بازی های مختلف، به دنبال این هستند تا دانشمندان، تحصیلکردگان و سرمایه گذاران این کشور به میهن خود بازنگردند.

این مسوول یادآور شد: افغانستانی که توانست با اعتقاد راسخ خود کشور را از چنگ قدرت های بزرگ و مدعی بیرون آورد، اکنون نیز می تواند با همین باور و عزم راسخ و جدی خود و با استفاده از اندوخته های علمی دانشجویان، نخبگان علمی و اقشار تحصیلکرده خود، کشور را متحول و در برابر دشمن ایمن کند.

وی خاطرنشان کرد: تاکید دولت ایران همیشه بر حفظ کرامت و عزت افغانستان بوده و هیچ گروهی حق اهانت به این ملت بزرگ را ندارد، زیرا افغان ها برادران و هم کیش ما هستند و باید احترام متقابل بین دو کشور برقرار شود.

کاظمی با بیان اینکه علاوه بر دین و زبان مشترک، مشترکات دیگری برای لزوم در کنار هم بودن دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد، گفت: از آنجایی که قوانین در تمام کشورها باید محترم شمرده شود، حساب اتباع پناهنده قانونی با اتباعی که بصورت غیرقانونی به کشور پناهنده شده اند جدا است و هیچ منعی درایران برای ادامه تحصیل پناهندگان قانونی وجود ندارد و همگی مورد حمایت دولت هستند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: اراده دولت تدبیر و امید و تاکید وزیر کشور بر این است که در چارچوب مقررات و قوانین کشور، خدمات را روانسازی کنیم البته موانعی هم در این راه وجود دارد که امیدواریم با رفع آن، این دانشجویان با بازگشت به کشور و ارایه ایده های خود، به رشد و پیشرفت افغانستان کمک کنند.

استاندار قزوین نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اشتراکات فراوان بین دو کشور ایران و افغانستان گفت: امیدواریم همچنان که در ایران فضایی ایجاد شد تا جوانان ما پس از دوران دفاع مقدس در جبهه های علمی به ارایه خدمت به کشور پرداختند، در افغانستان نیز بتوانیم شاهد پیاده شدن چنین الگویی باشیم.

'مرتضی روزبه' با بیان اینکه مشرق زمین روزگاری مهد دانشمندان بزرگی بوده است، ادامه داد: امروز نیز باید با تلاش نخبگان و استعدادهای علمی خود، بتوانیم آن عظمت گذشته را در مناطق شرقی و اسلامی احیا کرده و نشان دهیم نه تنها به هیچ کشوری نیاز نداریم، بلکه رافع نیازهای سایر کشورهای دنیا نیز هستیم.

روزبه، لازمه رسیدن به چنین جایگاه برجسته ای را وحدت، انسجام، خودباوری، پشتکار و بهره مندی از رهبران عالم دانست و افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب اسلامی از وجود نعمت رهبری فرزانه در حد اعلا برخوردار بوده است.

استاندار قزوین بر تشکیل مجمعی مشترک از دو کشور ایران و افغانستان برای حل مسایل و مشکلات تاکید کرد و افزود: با تشکیل چنین مجمعی و هم افزایی بین دو کشور، می توان برای هر دو کشور دوست و برادر و هم برای تمام جهانیان صلح و دوستی را به ارمغان آورد.

اولین همایش بررسی مسایل دانشجویان و دانش آموختگان پناهنده، امروز در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.

۱۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۹:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید