اخبار

عبدالله: خط آهن ایران، افغانستان، قزاقستان و ترکمنستان احداث می شود

عبدالله: خط آهن ایران، افغانستان، قزاقستان و ترکمنستان احداث می شود
عبدالله: به خبرنگاران داخلی و خارجی، احداث این خط و دسترسی افغانستان به آبهای خلیج فارس را برای توسعه اقتصادی کشورش فوق العاده مهم دانست

به گزارش سرویس بین الملل اشتغال اتباع خارجی به نقل ازخبرگزاری سما، 'عبدالله عبدالله' رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان روز چهارشنبه در نشست خبری در کابل پس از بازگشت از آستانه به خبرنگاران داخلی و خارجی، احداث این خط و دسترسی افغانستان به آبهای خلیج فارس را برای توسعه اقتصادی کشورش فوق العاده مهم دانست و گفت: توافق نامه احداث این خط آهن به امضا رسیده است.

رییس اجرایی دولت افغانستان دیدار و گفت وگو با هیات های ایرانی، هندی، و پاکستانی را در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین از دیگر برنامه های سفرش به آستانه خواند و گفت: در نشست کشورهای عضو شانگهای در رابطه به مبارزه علیه تروریسم، تامین امنیت، مبارزه با مواد مخدر و توسعه اقتصادی در کشورهای منطقه، بحث و تبادل نظر بسیار خوبی صورت گرفت. 

عبدالله گفت: با تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان، امیدواری های برای کشورهای منطقه بوجود آمده تا راهبرد دولت جدید افغانستان به عنوان پل ارتباطی بین کشورهای منطقه، عملی شود. 

رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان گفت: در این سفر بامقامات قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان در رابطه به پروژه انتقال برق تاجیکستان به پاکستان از طریق افغانستان بنام 'کاسا یک هزار' نیز بحث و تبادل نظر شد. 

عبدالله گسترش روابط و همکاریهای منطقه ای افغانستان با دیگر کشورها را از جمله دیگر دست آوردهای سفرش به آستانه دانست و گفت برای توسعه روابط با همسایگان و کشورهای منطقه بیش از پیش تلاش خواهیم کرد. 

دوازده همین نشست مقامهای کشورهای عضو شانگهای روز یکشنبه هفته جاری در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد. 

سازمان همکاری شانگهای متشکل از شش کشور چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است. 

افغانستان، پاکستان، ایران، هند و مغولستان به عنوان کشورهای ناظر در نشست شانگهای شرکت می کنند.

سازمان شانگهای در ژوئن سال 2001 با هدف توسعه روابط بین کشورها و برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه تاسیس شد.

۱ دی ۱۳۹۳ ۱۹:۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید