اخبار

استقبال اتباع افغانی از مراکز همسر یابی وتبعات منفی آن

استقبال اتباع افغانی از مراکز همسر یابی وتبعات منفی آن
افغان های مقیم ایران دو دلیل عمده را برای ازدواج با زنان و دختران ایرانی بر می شمرند، یکی نیاز به تشکیل خانواده و دوم شانس حضور دائم در ایران، ضمن آنکه آنها معتقد هستند زنان ایرانی به دلیل مشترکات فرهنگی و مذهبی بهترین گزینه برای ازدواج هستند.

به گزارش سرویس اجتماعی اشتغال اتباع خارجی به نقل ازسایت انتخاب، مدتی پیش خبر فعالیت یک سایت همسریابی مشکوک در فضای اینترنت پخش شد و باعث شد تا این موضوع قدیمی یک بار دیگر سر زبان ها بیفتد. این سایت که البته با شعار ترویج ازدواج موقت راه اندازی شده بود، عملکردی عجیب داشت؛ آنقدر که مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلافاصله موضوع مجوز داشتن این سایت را تکذیب کردند. اما همین موضوع بهانه خوبی است تا به این مسئله بپردازیم که آیا می توان در میان وب سایت های اینترنتی به دنبال همسر گشت؟

چند سالی است که موضوع بالا رفتن سن ازدواج در تمام محافل مرتبط با جوانان به گوش می رسد و به نظر می رسد برای حل این معضل خیلی ها آستین بالا زده و مراکزی را تاسیس کرده اند تا شاید بتوانند قدم مثبتی در این راه بردارند و جوانان را به سمت ازدواج سوق دهند. اما شیوه هایی که برای تشویق جوانان به ازدواج در پیش گرفته شده متفاوت است. بنگاه های همسریابی اینترنتی این روزها سر و کله شان در صفحات وب بیشتر از گذشته پیدا می شود. «ازدواج آگاهانه حق شماست»، «در کمتر از یک هفته مناسب ترین همسر دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد»، «روش های نوین در ازدواج» و «شیوه علمی در ازدواج هدفمند» و «حضور تمام وقت کارشناسان مجرب در موسسه» از شعارهایی است که مراکز همسر یابی اینترنتی برای جذب مخاطب استفاده می کنند تا هم بتوانند آمار بازدید کنندگان از سایت را بالاتر ببرند و هم با حق عضویتی که دریافت می کنند حساب های بانکی خود را بیش از گذشته پر و پیمان کنند. حق عضویت در سایت های همسر یابی از 50 هزار ریال شروع و تا 800 هزار ریال عضویت برای دو ماه متفاوت است. البته اگر در این مدت همسر مناسب خود را در این سایت ها پیدا نکردید برای حق شارژ مجدد عضویت باید معادل مبلغ اولیه را پرداخت کنید.

بر اساس اساسنامه بیشتر این مراکز، در صورتی که موفق به ازدواج با فرد مورد علاقه خود شدید نیز باید برای گذر از مراحل مختلف مثل صحبت های اولیه دو طرف و مشاوره با کارشناسان(البته اگر کارشناسی باشد) باید مبالغی از 500 هزار تا 950 هزار ریال را پرداخت کنید.

این موسسات معمولا روش های کاری شبیه به هم دارند، تهیه بانک اطلاعاتی که بر اساس عکس داوطلبان تنظیم شده و ترتیب دادن ملاقات بین داوطلبان و البته «همسان گزینی» از شعارهایی است که این مراکز به هیچ عنوان از آن کوتاه نمی آیند، چرا که به گفته آنها این روش بسیار پر مشتری است و طی سال های گذشته جواب خود را پس داده؛ چرا که داوطلبانی که به این مراکز مراجعه می کنند در مرحله نخست اصرار بر «هم کفو بودن» دو طرف و انتخاب همسری «همسان» دارند.

استقبال اتباع افغانی از مراکز همسر یابی


اما مراکز همسر یابی فقط به داوطلبان ایرانی خدمات ارائه نمی کنند. ظاهرا استقبال اتباع بیگانه از این مراکز برای ازدواج با دختران ایرانی بسیار گسترده است. چندی پیش خبری در سایت های خبری منتشر شد با این مضمون که برخی افاغنه مقیم ایران برای ازدواج با زنان و دختران ایرانی به مراکز همسر یابی در سطح کشور مراجعه می کنند. بر اساس این گزارش این پدیده که بیشتر از سوی افاغنه شیعه و در شهرهای مذهبی قم و مشهد دیده می شود، در کمال پنهان کاری فرد مراجعه کننده و مسئولین موسساتی که با عنوان مراکز خیریه ازدواج های آسان فعالیت می کنند، صورت می گیرد.

افغان های مقیم ایران دو دلیل عمده را برای ازدواج با زنان و دختران ایرانی بر می شمرند، یکی نیاز به تشکیل خانواده و دوم شانس حضور دائم در ایران، ضمن آنکه آنها معتقد هستند زنان ایرانی به دلیل مشترکات فرهنگی و مذهبی بهترین گزینه برای ازدواج هستند.

برخی افاغنه مقیم ایران که دارای استطاعت مالی هستند، حتی برای کسب اقامت در ایران حاضر به ازدواج با زنان بیوه و یا مطلقه ایرانی هستند. آنها می گویند بیشتر این ازدواج ها با خانواده های نیازمند ایرانی در حاشیه شهرها صورت می گیرد و با پرداخت پول به عنوان شیربها به خانواده عروس با دختران آنها ازدواج می کنیم. این در حالی است که زنان ایرانی که با اتباع بیگانه ازدواج کرده اند بعد از طرح آمایش دچار مشکلات فراوانی شده اند اما این مراکز و سایت ها هیچ گونه اطلاع رسانی در خصوص تبعات اینگونه ازدواج ها به داوطلبان ارائه نمی کنند.
۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ۱۸:۵۳

نظرات بینندگان

جان محمد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ Russia
0
0
1

بله


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید