اخبار

17 هزار فرصت شغلی مجاز استان در اختیار اتباع بیگانه

17 هزار فرصت شغلی مجاز استان در اختیار اتباع بیگانه
مدیر کل تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی استان یزد با تاکید بر احیای فرهنگ کار، تعاون و شور و نشاط اجتماعی در جامعه کارگری استان، خواستار القاء نگاه خلاقانه و کارآفرینی به جوانان استان در حوزه کار از وی دستگاه‎‎های آموزشی برای تضمین آینده اشتغال استان شد.


به گزارش خبرنگار استانی اشتغال اتباع خارجی، دکتر "محمدحسین ریاحی" امروز در جمع خبرنگاران در ادامه با اشاره به فعالیت 30 مرکز کاریابی در استان، تصریح کرد: این مراکز به عنوان پایگاه اطلاعاتی وظیفه دریافت درخواست متقاضیان کار و نیز دریافت فرصت‎‎های شغلی موجود واحدهای تولیدی و کارآفرینی را برعهده دارند.

وی با اشاره به معرفی سه هزار و 755 نفر جویای کار استان در 10 ماهه سال جاری برای اشتغال در فرصت‎‎های شغلی جدید از سوی مراکز کاریابی استان، گفت: البته منظور از بیکاری در این مراکز تنها بیکاری مطلق نیست بلکه گاهاً نارضایتی شغلی افراد و ثبت تقاضا برای کار جدید نیز در این مراکز به عنوان بیکاری ثبت می‎‎شود.

برخورداری 2300 نفر از بیمه بیکاری در استان

ریاحی تعداد کنونی افراد بهره‏‏مند از مزایای بیمه بیکاری استان را دو هزار و 300 نفر اعلام کرد و گفت: البته با برنامه‏‏ریزی‏‏های صورت گرفته بین ادارات فنی و حرفه‏‎‏ای، تامین اجتماعی و روابط کار اداره کل تعاون و اکر و رفاه اجتماعی استان، مقرر شده است که در ارتباطی منطقی با کاریابی‎‎ها، تنها افراد معرفی شده به بیمه بیکاری برای دریافت شغل مورد توجه قرار گیرند.

وی متذکر شد: البته براساس سند توسعه اشتغال استان نیز باید در قالب طرح‏‏های اشتغالزایی برای سال جاری 15 هزار فرصت شغلی جدید از سوی دستگاه‏‏های مربوطه ایجاد می‏‏شده است.

این مقام مسئول در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا در مورد تعداد فرصت‎‎های شغلی اشغال شده استان از سوی اتباع بیگانه اظهار کرد: در حال حاضر 17 هزار فرصت شغلی استان در 56 رشته شغلی مجاز از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی اتباع بیگانه دارای مجوز و کارت کار اشغال شده است.

وی البته از نظارت این اداره کل بر فعالیت شغلی اتباع بیگانه در استان خبر داد و گفت: البته در این مدت حدود 700 مورد تخلف شغلی نیز شناسایی و با انها برخورد شده است.

نرخ بیکاری 6.7 درصد در استان یزد

این مقام مسئول با اشاره به فعالیت پنج دفتر وکالت برای رسیدگی به امور شغلی و صدور کارت کار اتباع بیگانه در استان،  در مورد فرصت‎‎های شغلی اشغال شده از سوی اتباع بیگانه در صنوف و سایر بخش‎‎های غیر مرتبط با این اداره کل اظهار بی‏‏اطلاعی کرد.

به گفته ریاحی، البته نرخ بیکاری استان در فصل پاییز امسال 6.7 و نرخ مشارکت اقتصادی در استان 39.6 درصد بوده است که ارقام مطلوبی نسبت به میانگین کشوری محسوب می‏‏شود.

وی با اشاره به 245 هزار بیمه شده تامین اجتماعی ستان در بخش کارگری، گفت: حدود 190 هزار نفر از این افراد در زمره بیمه‏‏شدگان اجباری هستند.

تشکیل اتاق فکر کارآفرینی در استان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه با اشاره به ظرفیت‏‏های علمی و دارای نگاه خلاقانه در حوزه کارآفرینی از یک سو و وجود نواقصی در برخی از واحدهای تولیدی استان، گفت: برای استفاده از طرح‏‏ها و ایده‎‎های نخبگان استان نیاز به وجود فضایی برای تبادل نظرات به شدت احساس می‏‏شد لذا در این رابطه اتاق فکر کارآفرینی استان تشکیل شده است.

وی اعلام کرد: در همین راستا نیز در هفته اخیر مجوز فعالیت پنج مرکز خدمات مشاوره کارآفرینی در استان صادر شده است که امیدواریم در اسفندماه فعالیت این مراکز آغاز شود.

وی در این رابطه همچنین به وجود ظرفیت‎‎های خالی و بعضاً بلااستفاده  واحدهای تولیدی و کارگاهی اشاره کرد و اظهار کرد: فعالیت اتاق فکر کارافرینی استان می‏‏تواند نقطه عطفی برای استفاده از این ظرفیت‎‎های خالی اقتصادی استان که به واقع سرمایه‏‏های خاموش استان هستند، باشند.

اعزام فارغ‏‏التحصیلان جویای کار به خارج از کشور

این مقام مسئول یکی از فرصت‎‎های مورد توجه استان در بحث کارآفرینی را علاوه بر ایجاد اشتغال در استان و کشور، اعزام فارغ التحصیلان جویای کار استان به سایر کشورها اعلام کرد و در این باره از اعلام آمادگی کشور قطر خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: البته برای این اقدام نیاز به ایجاد مراکز کاریابی خارجی است که در این رابطه پیگیر صدور مجوز برای متقاضیان هستیم.

ریاحی عنوان کرد: اعزام افراد جویای کار بدون هیچ محدودیت نفرات و براساس تقاضای کشور هدف و براساس تفاهم نامه‎‎های منعقده انجام می‏‏شود.

ارائه مدل جدیدی با رویکرد بازرسی کار در استان

ریاحی با بیان این که عموماً بازرسی از واحدهای کارگری استان از سوی بازرسان رسمی اداره کل انجام می‏‏شود و عملاً با توجه به تعدد واحدهای تولیدی استان نمی‏‏توان بهره‏‏برداری مناسبی را در این باره داشت، اظهار کرد: به همین منظور با هدف ارتقای ضریب ایمنی محیط کار و ارتثقای سلامت جسمی منابع انسانی در محیط‏‏های کارگری با ایجاد مدل جدیدی با رویکرد بازرسی از تشکل‎های کارگری استفاده شده است.

وی با تاکید بر این که این مدل متفاوت از بحث واگذاری بازرسی‏‏های اداره کار است، افزود: در همین راستا شاغلین  115 واحد تولیدی و صنعتی استان از آموزش‎‎های لازم بهره‎‎مند شده‎‎اند و به عنوان بازوی توانمندی به کمک ارتقای ایمنی کار و محیط کار مبادرت دارند.

کاهش حوادث کار در استان یزد

"علی شیخی" مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان  نیز در این نشست با اشاره به وقوع 129 مورد حادثه کار در سال جاری، از کاهش قابل توجه حوادث کار استان در مقایسه با دو سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: حوادث کار استان در سال گذشته 280 مورد بوده است.

وی علت کاهش این موارد در سال جرای را آموزش‎‎های مستمر در بحث ایمنی و حغاظت کارگران و کارفرمایان و نیز ایمن‎‎سازی محیط‏‏های کاری از سوی کارفرمایان ذکر کرد.

شیخی همچنین با اشاره به برخی از تجمع‏‏ها و اعتراضات اخیر کارگری در واحدهای تولیدی و معدنی استان، تاکید کرد: هرچند که برخی اعتراضات و گلایه‎‎های کارگری در حوزه رسیدگی اداره کار و نظام روابط کاری قرار ندارد ولی نگاه ما همیشه حفظ حقوق کارگران و یک نگاه حمایتی از آنهاست و در این رابطه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از پایمال شدن حقوق کارگران خواهیم داشت.

وی در مورد موضوع مورد اعتراض کارگران سیمان تجارت مهریز نیز اظهار کرد: مشکل اصلی این واحد بحث قطع گاز واحد و استفاده از سوخت مازوت است و علاوه بر این نیز کارگران واحد با تنی چند از مدیران اختلاف رفتاری دارند و خواستار اخراج آنها هستند که این موضوع در حیطه رسیدگی اداره کار نیست بلکه باید این اختلاف و تصمیم‏‏گیری در مورد آن از سوی مدیران ارشد واحد اخذ شود.

گفتنی است، در این نشست که با حضور معاونین و مدیران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد، توضیحاتی نیز در مورد ویژهبرنامه‏‏های این اداره کل در دهه فجر استان ارائه شد.

البته از اهم این برنامه‏‏ ها به دیدار جامعه کارگری و کارفرمایی و مدیران این حوزه با نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه شهرستان‎‎ها و نیز استاندار یزد، نشست هم‎‎اندیشی اعضای هیات‏‏های حل اختلاف کارگری با رییس دادگستری استان، برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی کار، تعاون و رفاه اجتماعی در تمام شهرستان‎‎های یزد، تجلیل از فعالان عرصه توسعه و ترویج نماز در جامعه کارگری و نیز تجلیل از کارگران ورزشکار قهرمان و نیز افتتاح چند شرکت تعاونی، اتاق تعاون اردکان و جابجایی ساختمان‎‎های تفت و بهاباد و غیره، اشاره شد.

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۱۵:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید