اخبار

افزایش ورودی اتباع بیگانه به زندان یزد

افزایش ورودی اتباع بیگانه به زندان یزد
روزانه 150 تا 200 نفر اتباع غیرمجاز از سوی نیروی انتظامی استان یزد دستگیر و از استان طرد و روانه کشورهایشان می‎‎شوند.
به گزارش خبرنگاراستانی اشتغال اتباع خارجی، روزانه 150 تا 200 نفر اتباع غیرمجاز از سوی نیروی انتظامی استان یزد دستگیر و از استان طرد و روانه کشورهایشان می‎‎شوند.این خبری است که مدیرکل دفتر اموراتباع و مهاجرین استان  یزد اعلام کرده است و گفته؛ "بیشترین اتباع غیرمجاز در استان یزد را افاغنه و قریب دو درصد را نیز از اتباع کشور پاکستان تشکیل می دهند.”
این درحالی است که عمده ترین جرائم زندانیان اتباع خارجی در استان هم مربوط به جرائم مواد مخدر می باشد و دلایل اصلی آن فقر فرهنگی و اقتصادی این افراداست. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد عواید بهره‎‎گیری افراد از اتباع بیگانه غیرمجاز در استان را روزانه یک میلیارد و 540 میلیون ریال و در مقابل میزان خسارت مادی و معنوی این اقدام به جامعه را روزانه شش میلیارد و 300 میلیون ریال ذکر کرده است.
علی اصغررفاهی با بیان این که مهاجرت اتباع بیگانه به ویژه غیرمجاز به استان با هدف اشتغال روی می‎‎دهد، بکارگیری از این افراد از سوی کارفرمایان یکی از مهمترین معظلات استان به دلیل بروز برخی آسیب‎‎ها از سوی این افراد برشمرد.
وی اصلیترین نقاط و کانونهای ارتکاب جرم در مورد اتباع بیگانه را کارگاههای تولیدی، گلخانهها، فخاریها، دامداریها، حناسابیها، کورههای آهک پزی، سنگبریها، کورههای آجرپزی، کارگاههای ساختمانی، بافندگیها و ریسندگیها، مرغداریها و مزارع و چاههای کشاورزی عنوان کرد.
این مسئول همچنین براساس آخرین بررسی‎‎ها، اصلیترین مناطق به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز استان را مستقر در محلات قدیمی و حاشیه‎‎ شهرها معرفی کرد و گفت: مهمترین بهرهبرداران جرم بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز در استان نیز کارگزاران و مدیران کارگاهها، صاحبان تولیدیها، کارفرمایان ساختمانی، گلخانهداران و صاحبان مزارع و باغها هستند و از این محل تقریباً  60 هزار نفر ارتزاق می‎‎شوند.
رفاهی مهمترین خطرات و آسیبهای ناشی از بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز از سوی کارفرمایان را ارتکاب برخی از جرائم از سوی اتباع بیگانه خواند و اظهار کرد: قائدتاً مسئولیت و تبعات ناشی از جرائم ارتکاب یافته از سوی این افراد متوجه مباشر و کارفرمایان آنان خواهد بود.

افزایش ورودی اتباع بیگانه به زندان یزد

به گفته رفاهی، درصد ورودی اتباع بیگانه به زندان‏‏های یزد در سال 91 حدود 9 درصد بوده که این رقم در سال گذشته به 10 درصد افزایش یافته است که اغلب این افراد نیز افاغنه هستند.
وی همچنین با اشاره به افزایش جرم سرقت در بین اتباع بیگانه استان، اعلام کرد: میزان ورودی اتباع بیگانه مجرم در این رابطه در  سال گذشته 11.5 درصد بوده در حالی که این رقم در سال قبل از آن 9 درصد بوده است.
البته نمابنده یزد اظهار می دارد که طبق آمار رسمی تعداد اتباع خارجی بویژه افاغنه چه با مجوز و چه بدون مجوز یکصد هزار نفر اعلام شده است. ازتعداد یکصد هزار اتباع خارجی در استان یزد فقط سی هزار نفر مجوز دارند و ساماندهی این افراد بسیار آسان است اما متاسفانه اراده و همتی نیست.
محمدصالح جوکار می افزاید: به هر حال این تعداد در استان یزد ساکن هستند و از خدماتی که ماهم استفاده می کنیم برخوردارند و نباید نسبت به ساماندهی اتباع خارجی بی تفاوت بود و انفعالی رفتار کرد.
با این حال مدیرکل دفتر اموراتباع و مهاجرین استان یزدمی گوید: در حال حاضر اتباع افغانی و پاکستانی مجاز کارتدار در استان یزد حدود 30 هزار نفر هستند که به همراه دو هزار نفر اتباع عراقی ساکن استان که تقریباً همگی مجاز هستند، جمعاً 32 هزار نفر میشوند.
زارع زاده افزود: البته 17 هزار تبعه افغان نیز به لحاظ داشتن پاسپورت اقامت مجاز در استان دارند ولی این افراد تحت نظارت نیروی انتظامی هستند.

اشتغال اتباع غیرمجاز تنها در 56 رشته شغلی
وی  متذکر شد: اتباع مجاز غالباً از قوانین کشورمان تبعیت می‎‎کنند و نظام نیز خود را موظف به ارائه یک سری خدمات به آنها به دلیل مسائل انسانی می‏‏داند ولی اشتغال این افراد نیز تنها محدود به 56 رشته شغلی است که عمدتاً نیز مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‏‎‎شوند.
وی در مورد مجاز بودن اشتغال اتباع بیگانه در گلخانه‏‏های استان تاکید کرد: اتباع بیگانه شاغل در گلخانه‎‎ها تنها در رابطه با سم‎‎پاشی و پاک کردن علف‏‏های زائد می‏‏توانند فعالیت کنند و در اموری مانند چیدن خیارسبز و محصولات گلخانه‏‏ای دیگر مجاز به فعالیت نیستند و با کارفرمایان متخلف برخورد خواهد شد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا کارگران تبعه خارجی شاغل در گلخانه‏‏ها اطلاعات لازم در رابطه با مصرف مجاز سموم را دارند نیز اظهار کرد: معمولاً سموم مورد استفاده در گلخانهها گران است و به همین دلیل نیز صاحبان گلخانه نظارت بیشتری در این رابطه دارند و از طرفی نیز جهادکشاورزی متناسب با سطح زیرکشت به گلخانه‏‏داران سموم مربوطه را ارائه می‏‏کند.
به گفته این مسئول، کارفرمایانی که اتباع غیرمجاز را به کار میگیرند و همچنین کارفرمایانی که اتباع مجاز را در مشاغل غیر مجاز به کار میگیرند، نه تنها جریمه می‎‎شوند بلکه ممکن است مجازات حبس را نیز متحمل شوند.

یزد بیشترین مهمان ‎‎شهر کشور را دارد
زارع زاده در مورد وضعیت کنونی اسکان اتباع بیگانه در استان یزد گفت: 14 استان کشورمان در مجموع از 20 مهمانشهر برای اتباع بیگانه بهره‎‎مند هستند که در حال حاضر سه درصد اتباع خارجی کشور را در خود جای داده‎‎اند و از این میان استان یزد سه مهمان‏‏شهر دارد و از این لحاظ بیشترین تعداد  مهمان‏‏شهر و بیشترین جمعیت ساکن در مهمان‏‏شهرها را در کشور به خود اختصاص داده است.
این مسئول ادامه داد: در حال حاضر حدود 15 درصد جمعیت اتباع خارجی استان یعنی قریب شش هزار نفر در مهمان‎‎شهرهای تفت و میبد و اردکان اسکان دارند و درصددیم که یک مهمانشهر دیگر را نیز در یزد ایجاد کنیم و عمدتاً بخشی از اتباعی که در داخل بافت قدیم شهر یزد ساکن شده‎‎اند را در آن سکونت دهیم.
وی چرایی بازنگشتن افاغنه به کشورشان را به دلیل برقرار نبودن امنیت پایدار در این کشور و البته ایجاد یک سری ارتباطات اجتماعی بین برخی از این افراد و بومیها پس از افزون بر 20 سال اقامت در کشورمان ذکر کرد.

کاهش 50 درصدی ازدواج اتباع افغان و یزدی‎‎ها
زارع زاده این ارتباطات را بیشتر ارتباطات اقتصادی و اجتماعی خواند و افزود: ازدواج افاغنه با یزدی‎‎ها در سال جاری خیلی کم گزارش شده به طوری که در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد کاهش داشته است.
وی این کاهش را به دنبال ارتقای فرهنگ عمومی و نگرش مردم و اطلاعرسانی در رابطه با ابعاد منفی ازدواج با اتباع بیگانه به دلیل متعهد نبودن برخی از آنها در تداوم زندگی زناشویی، عنوان کرد و گفت: البته ازدواج اتباع خارجی با ایرانی براساس ماده 1060 قانون مدنی تقریباً ممنوع است و در مواردی هم که خاص است، نیاز به اجازه دولت دارد.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین استان در خصوص عمده آسیبها و جرائمی که از سوی اتباع بیگانه اتفاق می‎‎افتد نیز بیان کرد: عمده این جرائم از سوی اتباع غیرمجاز که از هویت مشخصی در کشورمان برخودار نیستند، صورت می‎‎گیرد بنابراین طرح برخورد با این افراد از سوی نیروی انتظامی برطبق قوانین و مقررات برای شناسایی و طرد این افراد از استان و کشور در حال انجام است.
وی افزود: از آنجایی که اتباع مجاز تحت پوشش اداره اتباع به صورت سالیانه موظف به تمدید مدرک اقامت خود هستند و در صورت ارتکاب به جرم این مدارک تمدید نخواهد شد، بنابراین در مورد رعایت قوانین کشورمان دقت نظر بیشتری دارند و کمتر دچار خطا و اشتباهی می‎‎شوند.
زارع زاده یادآور شد: البته علاوه بر این موضوعات نیز به دنبال برخی دغدغه‎‎های شهروندان و با تاکید استاندار محترم، دستگاه‎‎های ذیربط در استان در حال تهیه و تدوین طرحی برای ساماندهی اتباع خارجی در استان هستند که منجر به نظم بخشی بیشتر در رابطه با اشتغال، اسکان و حتی طرد آنها خواهد شد.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین استان در پایان نیز تاکید کرد: برای اجرای طرح ساماندهی اتباع بیگانه  به شدت نیازمند همکاری و همیاری مردم و کارفرمایان هستیم.
۲۵ بهمن ۱۳۹۳ ۱۴:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید