اخبار

فارغ‌التحصیلی 15 هزار دانشجوی افغانی از دانشگاه‌های ایران

فارغ‌التحصیلی 15 هزار دانشجوی افغانی از دانشگاه‌های ایران
سفیر افغانستان در ایران گفت: 15هزار دانشجوی افغانی تاکنون از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند.

به گزارش سرویس اموزشی اشتغال اتباع خارجی از بیرجند، نصیر احمدنور ظهر امروز در جمع روسای دانشگاه‌های از  راه‌اندازی نخستین کلاس آموزش از راه دور بین دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و دانشگاه کاتب افغانستان ، اظهار داشت: برگزاری این دوره آموزشی از راه دور را به اساتید و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و کاتب و سایر دانشگاه‌های افغانستان تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: همه می‌دانیم که دو کشور افغانستان و ایران هم فرهنگ، هم زبان، هم کیش و دارای مشترکات تاریخی فراوانی هستند.

سفیر افغانستان در ایران تصریح کرد: وجود 450 کیلومتر مرز مشترک بین ایران و افغانستان و هم‌جواری سه استان افغانستان با مرز ایران و قرار گرفتن استان خراسان جنوبی در وسط مرز سه استان افغانستان را باید به فال نیک گرفت.

احمدنور بیان کرد: خوشبختانه از گذشته روابط افغانستان با کشور دوست و همسایه ایران یک روابط دوستانه بوده است که در 13 سال اخیر نیز این روابط پیش از پیش در عرصه‌های مختلف به ویژه عرصه علمی تقویت پیدا کرده است.

وی افزود: یک‌سوم صادرات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان مربوط به خراسان جنوبی است که این مهم نشانگر این است که خراسان جنوبی از این موقعیت هم مرزی استفاده و بهره بهینه انجام داده است.

سفیر افغانستان در ایران بیان کرد: با توضیحاتی که نمایندگان دانشگاه‌های خراسان جنوبی ارائه داده‌اند صفحه و فصل جدیدی در عرصه‌های مختلف روبه‌روی دو کشور است.

وی افزود: کشور افغانستان کشوری برخواسته از جنگ است و هم‌اکنون نیز گروه‌های تروریستی حمایت شده از بیرون عملیات‌های را در روستا و به جان مردم انجام می‌دهند که تاکنون نگذاشته‌اند به آن جایگاهی که باید باشیم برسیم.

سفیر افغانستان در ایران تصریح کرد: ولی با این وجود در کشور افغانستان با همت مردم، جامعه و دولت مردان و فعالان افغانستان نیز پیشرفت‌های چشم‌گیری به ویژه در زمینه آموزش و پرورش و تحصیلات عالی در افغانستان حاصل شده است.

احمدنور با اشاره به شرایط گذشته و وجود طالبان و منع تحصیل دانش‌آموزان دختر و سخت‌گیری‌ها برای تحصیل دانش آموزان پسر در این کشور، بیان کرد: دروازه آموزش و پرورش و تحصیلات عالی با بستر ایجاد شده در این 13 سال اخیر نه تنها باز نشد بلکه امروز در افغانستان بیش از 11 میلیون دانش‌آموز دختر و پسر در حال تحصیل در مدارس افغانستان هستند.

وی افزود: در گذشته تنها یک دانشگاه در کشور افغانستان در مرکز کابل فعالیت می‌کرده که امروزه تعداد دانشگاه‌های این کشور به 30 دانشگاه دولتی و یکصد دانشگاه در بخش خصوصی رسیده است.

سفیر افغانستان در ایران تصریح کرد: امروز با تحصیل دانش‌آموزان در افغانستان سالانه 200 هزار دانش آموز آماده ورود به دانشگاه می‌شوند که دانشگاه‌های این کشور تنها ظرفیت پذیرش 50 هزار نفر از آنها را دارند که بخشی برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های خصوصی و بخشی که دارای توان مالی هستند به سایر کشورها برای ادامه تحصیل می‌روند که نقش کشور هند در این میان قابل ملاحضه و چشمگیر است.

احمدنور بیان کرد: با وجود این ظرفیت‌ها گفته شده در ایران و استان خراسان جنوبی ظرفیت و فرصت عالی نیز مساعد است و اگر اطلاع رسانی درست شود جمعی از دانشجویان افغانی به کشور ایران بیاند و با توجه به هم‌زبانی، هم‌جواری و نیاز نداشتن مترجم هزینه‌های کم می‌تواند آموزش‌ها را فرا و به درستی به کشور افغانستان انتقال بدهند
۸ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید