اخبار

نقش متکدیان خارجی در شیوع بیماری مالاریا در بوشهر

نقش متکدیان خارجی در شیوع بیماری مالاریا در بوشهر
اگر از همین امروز چاره ای برای رهایی شهروندان استان بوشهر از وجود اینگونه متکدیان اندیشیده نشود به زودی باید شاهد ارایه آمارهای دیگری از مسئولین مبنی بر شیوع انواع و اقسام بیماری های عجیب و غریب دیگر توسط این افراد در استان بوشهر باشیم.

به گزارش سرویس بهداشت ودرمان اشتغال اتباع خارجی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر آماری از بیماری مالاریا در استان ارایه داد که نگاهی بر آن علامت سئوال بزرگی را ایجاد می کند که چرا مسئولین علی رغم اطلاع از چنین آمارهایی اما همچنان برخورد قاطعی با متکدیان خارجی به ویژه افغانی و پاکستانی انجام نمی دهند؟

68 مبتلا به مالاریا در بین متکدیان افغانی و پاکستانی
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در همایش بین المللی روز جهانی مالاریا گفت که پارسال 69 بیمار مبتلا به مالاریا در این استان شناسایی شدند که از این شمار 68 مورد از اتباع بیگانه بودند.

تنها یک بوشهریِ مبتلا به مالاریا
با نگاهی به این آمار مشاهده می شود تنها یک نفر از شهروندان استان بوشهر مبتلا به مالاریا بوده است.

این روزها علی رغم هشدارهای متعدد رسانه ها درخصوص تجمع متکدیان پاکستانی و افغانی در پشت چراغ قرمزها، پمپ بنزین ها، بانک ها، ایستگاه های اتوبوس و ده ها مکان عمومی دیگر و لزوم جمع آوری و برخورد با آنان اما مسئولین استان همچنان با نادیده گرفتن این هشدارها اجازه تدوام رفتار زشت تکدی گری را به آنان داده  و همین موضع موجب شده تا علاوه بر ناهنجاری های اجتماعی و نازیبایی هایی که امروز در بسیاری از مکان های عمومی شاهد آن هستیم به یک باره آماری تکان دهنده از انتشار آلودگی ها توسط اینگونه افراد نیز منتشر شود.

متاسفانه سال هاست استان بوشهر از عدم تعامل و همکاری بین بخشی رنج برده و معضل بزرگ و مهمی همچون تکدی گری متکدیان پاکستانی و افغانی نیز به همین دلیل روزبه روز گسترده تر می شود.

اگرچه در برخی اوقات مسئولین با اجرای طرح های ضربتی نسبت به جمع آوری و اخراج اینگونه متکدیان از استان اقدام می کنند اما بازهم پس از مدتی این متکدیان در قالب دسته های بزرگ تر در سطح استان به ویژه مرکز آن توسط برخی افراد سودجو و فرصت طلب توزیع شده و به تکدی گری می پردازند.

هزینه های سنگینی که بر کشور تحمیل می شود
از ایجاد چهره زشت و ناپسندی که این روزها در شهرهای استان ایجاد شده است که بگذریم به انتشار و شیوع انواع و اقسام آلودگی ها و بیماری ها برمی خوریم که سخنان امروز صبح رییس دانشگاه علوم پزشکی استان از آن دسته هشدارهاست یعنی 68 مورد از 69 نفر به مبتلایان بیماری مالاریا از اتباع خارجی هستند.

موضوعی که اگرچه بارها توسط رسانه های استان بوشهر گفته و نسبت به عواقب آن هشدار داده شد اما همچنان مسئولین با نادیده گرفتن آن هزینه های سنگینی هم به لحاظ اجتماعی و هم مادی بر کشور تحمیل می کنند.

زنگ خطر به صدا درآمد
به هر حال؛ اعلام آماری تکان دهنده از ابتلای اتباع خارجی یا متکدیان پاکستانی و افغانی به بیماری مالاریا بار دیگر زنگ خطر را برای مسئولین استان به صدا درآورد که اگر از همین امروز چاره ای برای رهایی شهروندان استان بوشهر از وجود اینگونه متکدیان اندیشیده نشود به زودی باید شاهد ارایه آمارهای دیگری از مسئولین مبنی بر شیوع انواع و اقسام بیماری های عجیب و غریب دیگر توسط این افراد در استان بوشهر باشیم.

موضوعی که سلامت شهروندان استان به ویژه کودکان و نسل های آینده را به مخاطره انداخته و اگر برای آن چاره اندیشی نشود به معضل بزرگ آیندگان در بخش سلامت تبدیل خواهد شد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۷:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید