اخبار

9 درصد جمعیت استان یزد اتباع خارجی هستند

9 درصد جمعیت استان یزد اتباع خارجی هستند
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد از سفر 32 نفر از سفرای کشورهای خارجی و مسئولان داخلی این حوزه در استان یزد در روزهای پنجم تا هفتم خردادماه جاری خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی اشتغال اتباع خارجی، ، "رضا زاعزاده" در نشست با نمایندگان رسانه‎‎های جمعی، یکی از عمده اهدافی که حوزه اتباع در استان و کشور دنبال می‎‎کند را جلب مشارکت‎‎ سازمان‏‏‌ها و نهادهای بین‎‎المللی در راستای رفع مشکلات رفاهی و معیشتی اتباع و پناهندگان خارجی ذکر و تصریح کرد: در همن رابطه طی روزهای پنجم تا هفتم خردادماه جاری 32 نفر از جمله حدود 12 سفیر از کشورهای خارجی مانند ژاپن، فرانسه، استرالیا، سوئیس، سوئد، جمهوری چک، کره جنوبی، اسپانیا، اندونزی و افغانستان به استان یزد سفر خواهند کرد.

وی از دیگر مهمانان استان یزد در این برنامه را مدیر کل اتباع وزارت کشور، رییس دفتر کمیسارای عالی دفتر پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران، نمایندگان یاری رسان ملل متحد در عراق و افغانستان، نمایندگان سازمان جهانی غذا، وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش، پلیس دیپلماتیک و غیره، نام برد.

زارع زاده از مسائل مورد بحث در این سفر سه روزه را ارائه خدمات 35 ساله نظام به پناهندگان و جلب مشارکت سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در راستای رفع مشکلات و نیازمندی‌های معیشتی، اقتصادی، آموزشی و بهداشتی اتباع، برشمرد.

وی ضمن تشریح برنامه‎‎های این سفر به بازدید مهمانان داخلی و خارجی از مهما‎‎نشهرهای ‎اردکان، میبد و امکانات بهداشتی و آموزشی این فضاها، افتتاح کتابخانه مهمانشهر شهرستان تفت و یکسری از طرح‎‎های دیگر در حوزه اتباع، نشست هم‌اندیشی با استاندار یزد و نیز بازدید از اماکن تاریخی شهرهای اردکان و یزد، اشاره کرد.

40 هزار تبعه خارجی غیرمجاز در یزد

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که 9 درصد از جمعیت استان را اتباع بیگانه مجاز و غیرمجاز تشکبل می‎‎دهند، اظهار کرد: هم اکنون قریب 50 هزار نفر تبعه خارجی مجاز شامل حدود 31 پناهنده دارای کارت پناهندگی و 18 هزار تبعه دارای پاسپورت در استان یزد سکونت دارند و براساس آخرین سرشماری‌ها که مربوط به سال 1389 بوده است، 40 هزار نفر اتباع غیر مجاز در این استان داریم.

وی با اشاره به در حال انجام بودن دهمین دوره آمایش اتباع مجاز، تاکید کرد: اتباع خارجی که در یکی دو ماه آینده کارت این آمایش را دریافت نکنند و در این باره به اداره اتباع مراجعه نکنند، در آینده به عنوان اتباع غیرمجاز تلقی و از کشور طرد می‌شوند.

سکونت 14 درصد اتباع استان در مهمان‎‎شهرها

زارع‌زاده شهرستان‎‎های خاتم، بافق و بهاباد را شهرستان‎‎های ممنوعه افراد تبعه دارای کارت پناهندگی خواند و ادامه داد: استان یزد دارای سه مهمانشهر در شهرستان‎‎های اردکان، میبد و تفت است که 13 تا 14 درصد از اتباع مجاز استان را در خود جای داده است.

وی همچنین از وجود و تحصیل 10 هزار و 500 دانش‎‎آموز تبعه خارجی در استان خبر داد و در مورد مشکل اجاره منزل مسکونی به اتباع خارجی اظهارکرد: اجاره دادن منازل مسکونی شهروندان به اتباع بیگانه تنها با کسب تکلیف از این اداره کل مجاز و قانونی خواهد بود.

کاهش 33 درصدی ازدواج دختران یزدی‏‏ با اتباع

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استان در ادامه نیز با بیان این که ازدواج دختران ایرانی با اتباع خارجی براساس ماده 17 قانون ازدواج تنها در صورت انجام مراحل قانونی مجاز خواهد بود، از قریب 40 تا 50 مورد ازدواج دختران یزدی‎ با مردان خارجی در سال گذشته خبر داد و این موارد را قابل توجه ندانست.

البته زارعزاده به اطلاع‏‏ رسانی صورت گرفته در رابطه با عواقب این قبیل ازدواج‎‎ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این اقدام موجب کاهش 33 درصدی ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی در استان شده است.

وی در مورد اشتغال اتباع خارجی در استان نیز خاطرنشان کرد: اشتغال اتباع تنها در 56 رشته کاری که عمدتاً جزو مشاغل سخت و زیان آور هستند، مجاز است و براساس ماده 181 قانون کار، کارفرمایانی که اتباع خارجی مجاز را در مشاغل غیرمجاز بکار گیرند یا اتباع غیرمجاز را در کلیه رشته‎‎های شغلی بکار گمارند، علاوه بر دستگیری فرد تبعه خارجی، مستوجب پرداخت جریمه نقدی تا پنج برابر حداقل دستمزد و تا 10 برابر حداقل دستمزد در مرحله دوم و همچنین حبس از 91 تا 180 روز می‎‎شوند.

اجرای طرح ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی

زارعزاده با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید، به تصویب طرح ساماندهی اتباع بیگانه در استان با مشارکت 16 دستگاه‎‎ مرتبط با این موضوع اشاره کرد و گفت: در راستای عملیاتی شدن این طرح که به کلیه دستگاه‎‎های اجرایی استان ابلاغ شده، تاکنون اقداماتی مانند استفاده از ظرفیت دستگاه‎‎های اجرایی، جلب مشارکت ریش سفیدان، معتمدین، مولویان اهل سنت و بزرگان شیعه برای کاهش آسیب‎‎های اجتماعی اتباع خارجی، نشست توجیهی قانون کار در مورد بکارگیری اتباع خارجی با حضور 40 نفر از مسئولان اصناف استان، ایجاد کارگروه‎‎های شهرستانی برای ساماندهی اتباع و غیره صورت گرفته است.

وی همچنین از امضای تفاهم‌نامه‎‎هایی با ادارات کل زندان‎‎های استان، فرماندهی نیروی انتظامی و معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش استان نیز خبر داد.

طرد افزون بر 26 هزار تبعه خارجی غیرمجاز

این مسئول با اشاره به دستگیری و طرد 26 هزار و 760 تبعه خارجی غیرمجاز در استان طی سال گذشته، از راه‎‎اندازی مهمانشهر محمودی واقع در روستای محمودی شهر یزد در صورت تامین زیرساخت‌ها در زمینی به وسعت 100 هکتار خبر داد و گفت: در صورت تامین امکانات خدماتی و راه‎‎اندازی این مهمانشهر، امیدواریم که اتباع خارجی ساکن در شهر یزد از جمله بافت تاریخی شهر در این مکان سکونت یابند.

زارعزاده در پایان یادآور شد: نگاه جمهوری اسلامی به موضوع اتباع خارجی، یک نگاه بشردوستانه توام با رعایت کرامت انسانی این افراد است و حرکت نظام در راستای خدمات‌دهی به پناهندگان در طول سال‎‎های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بیانگر همین رویه بوده است.

۴ خرداد ۱۳۹۴ ۱۷:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید