اخبار

حضور حدود 400 هزار اتباع بیگانه مجاز و غیر مجاز در فارس موجب بروز مشکلات عدیده ی اجتماعی شده است .

حضور حدود 400 هزار اتباع بیگانه مجاز و غیر مجاز در فارس موجب بروز مشکلات عدیده ی اجتماعی شده است .
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت : در صورتی که مردم از حضور اتباع بیگانه استقبال نکنند ، آنها تمایلی برای حضور در استان پیدا نمی کنند .

به گزارش سرویس استانی اشتغال اتباع خارجی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس در برنامه گفت و گوی سیمای مرکز فارس با بیان اینکه مهمان نوازی ، انسان دوستی و وجود بستر مناسب اشتغال از عوامل مهم اقامت اتباع بیگانه در استان فارس هستند ، گفت : در صورتی که مردم از حضور اتباع بیگانه استقبال نکنند ، آنها تمایلی برای حضور در استان پیدا نمی کنند .

کراماتی با اشاره به اینکه باورهای دینی ، مهرورزی و نوع دوستی مردم فارس موجب اقبال عمومی اتباع بیگانه برای حضور در استان شده است ، گفت : بر اساس آمار بیش از 96 هزار اتباع بیگانه مجاز و حدود 300 هزار اتباع بیگانه غیر مجاز در استان فارس زندگی می کنند .

وی با اشاره به اینکه آمار موثقی برای شمارش تعداد اتباع بیگانه غیر مجاز در استان وجود ندارد ، گفت : این آمار بر اساس تعداد افراد طرد شده از استان استخراج شده است .

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس با بیان اینکه حضور اتباع بیگانه موجب افزایش مشکلات اجتماعی از جمله بیکاری ، بزهکاری ، ازدواج های غیر قانونی ، قتل ، تجاوز ، مشکلات بهداشتی و جرایم خشن می شود ، گفت : عزم دولت برای ساماندهی و مدیریت اتباع بیگانه در استان جدی است .

کراماتی با بیان اینکه اتباع بیگانه 10 درصد جرایم خشن استان را مرتکب می شوند ، گفت : شعب ویژه دادرسی برای رسیدگی به جرائم اتباع بیگانه و تشدید برخورد با مجرمین خارجی در دادگستری استان تشکیل شده است .

وی با اشاره به اینکه استان فارس رتبه چهارم تعداد اتباع بیگانه در کشور را دارد ، افزود :  فارس در تعداد اتباع بیگانه غیر مجاز در رده های یک تا سوم کشور قرار دارد .

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس هم مرزی استان با استانهای مرز نشین را یکی دیگر از علل حضور اتباع بیگانه در کشور عنوان کرد و گفت : اتباع بیگانه با گذر از استانهای مرزی سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و کرمان از طریق شهرستانهای داراب ، لارستان ، قطرویه و نی ریز به استان فارس وارد می شوند .

کراماتی با بیان اینکه پارسال حدود 300 هزار اتباع بیگانه غیر مجاز از کشور به افغانستان باز گردانده شدند ،  افزود : حدود 60 هزار نفر از این تعداد  از استان فارس  بوده اند  .

وی تصریح کرد : شورای امنیت ملی با توجه پیگیری مسئولان ، درخواست مردم و شرایط امنیتی تردد ، اشتغال و اقامت اتباع بیگانه در پنج شهرستان مهر ، داراب ، فیروزآباد ، فراشبند ، فسا و ارسنجان را ممنوع کرده است .

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت : پیگیری و درخواست های مکرر مردم موجب افزایش عزم مسئولان برای طرد اتباع بیگانه در شهرستانهای استان می شود .

کراماتی تشدید برخورد با قاچاق بَرها و مسافرکش های اتباع بیگانه غیر مجاز را یکی از راههای کاهش حضور غیر قانونی افاغنه در استان عنوان کرد و گفت : تاکنون برخورد مناسبی با این مجرمین صورت نگرفته است .

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس با اشاره به جایگاه رسانه ملی در بین خانواده ها افزود : رسانه ها می توانند برای فرهنگ سازی در خانواده ها گام های موثرتری بردارند .

معاون قضائی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس میهمان تلفنی برنامه گفت و گوی این هفته گفت : وظیفه دادگستری در بخش مجازات و صدور احکام اتباع بیگانه غیر مجاز است اما این نهاد با برنامه ریزی مناسب سعی در بهبود مدیریت و ساماندهی اتباع بیگانه در استان شده است .

معاون قضائی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت : این نهاد با اختصاص شعب ویژه رسیدگی به جرایم اتباع بیگانه در دادسراها ، دادگاه های بدوی و تجدید نظر استان زمینه تخصصی کردن رسیدگی در دادگاههای استان را فراهم کرده است .

رحمانیان افزود : تشکیل این شعب موجب تسریع در روند رسیدگی، کاهش زمان اطاله دادرسی ، مدیریت پرونده ها و افزایش تعامل و هماهنگی مراجع رسیدگی کننده با دستگاههای امنیتی ، انتظامی و حاکمیتی برای شناسایی و دستگیری مجرمان خارجی می شود .

وی با اشاره به افزایش 87 درصدی پرونده های ورودی پارسال نسبت به سال 92 را یکی از مزایای تشکیل شعب ویژه دادرسی عنوان کرد و گفت : تعداد پرونده های مجرمین به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز و فاقد پروانه کار استان در همین مدت حدود 194 درصد بیشتر شده است .

معاون قضائی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت : جرایم مندرج در بندهای یک تا پنج ماده پانزده قانون ورود و اقامت غیرمجاز اتباع بیگانه حدود 184 درصد رشد داشته است .

رحمانیان با اشاره به رشد 20 درصدی دستگیری اتباع بیگانه غیر مجاز استان پارسال نسبت به سال 92 گفت : افزایش تشکیل پرونده ها و رشد جرایم در استان نشان دهنده تشدید برخورد دستگاههای قضایی ، انتظامی و امنیتی با مجرمان غیر مجاز و همچنین افزایش تعداد اتباع بیگانه استان است .

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی فارس هم در این برنامه گفت : ایجاد ایست های بازرسی دائم و موقت در راه های استان برای کنترل و دستگیری اتباع بیگانه غیر مجاز از جمله اقدامات نیروی انتظامی برای برخورد با اتباع بیگانه است .

سرهنگ ذوالقدر با اشاره به دستگیری 60 هزار اتباع بیگانه غیر مجاز و توقیف 835 خودرو حامل این افراد در سال 93 را از دیگر اقدامات نیروی انتظامی برای کاهش اتباع بیگانه در استان عنوان کرد و گفت : بسیاری از این افراد به دلیل جاذبه های اشتغال و مهمان نوازی مردم فارس به استان بازمی گردند .

برنامه گفت و گو پنج شنبه شب ها ساعت 30 : 21 از سیمای مرکز فارس پخش می شود .

۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید