اخبار

اشتغال کارگران افغان و بیکاری جوانان الیگودرز

اشتغال کارگران افغان و بیکاری جوانان الیگودرز
اشتغال کارگران اتباع خارجی در این شهرستان معضلی بزرگ برای قشر محروم و جوانان بیکار این شهرستان شده است و مهاجرت به سایر شهرها و روی آوردن به مشاغل کاذب از نتایج این بی عدالتی در حق این جوانان است .

به گزارش سرویس استانی اشتغال اتباع خارجی، در دهه های اخیر که  اشتغال  اتباع کشور افغانستان در سطح شهرستان الیگودرز مشاهده شده است که این افراد در معادن ، کارخانه های سنگ ،پروژه های عمران ، ساختمانی  و... مشغول به فعالیت بودند.

در چند سال اخیر با توجه به سیاستهای  دولتها  از بکارگیری و اشتغال آنها جلوگیریی بعمل آمد اما هنوز بسیاری از پیمانکاران بعلت پرداخت دستمزدهای کم ، عدم پرداخت بیمه  و ... از وجود کارگران افغانی در سطح شهرستان استفاده می کنند .

هم اکنون چهار نفر از کارگران افغانی نیز مشغول آسفالت یکی از  معابر شهرستان بودند و از جمع  7 نفره آنها تنها یک کارگر  بومی مشغول بفعالیت یود ومابقی غیر بومی واز اتباع بیگانه بودند .

این مسئله سبب ایجاد سوالاتی برای من و بسیاری از ساکنین این محله شد  که با توجه به محرومیت و بالا بودن آمار بیکاری در شهرستان چرا از کارگران غیر بومی و اتباع بیگانه برای انجام پروژه های عمرانی در سطح شهرستان استفاده می شود؟ چند نفر از این اتباع بیگانه در سطح شهرستان مشغول به فعالیت هستند ؟.......

 

بکارگیری کارگران افغانی بدون داشتن هیچ مدرک شناسایی درالیگودرز

برای پاسخ به این سوالات به سراغ جوانترین کارگران افغانی یعنی  حفیظ اله امینی که 18 ساله دارد  رفتم که او در این باره گفت :من با این شرکت در  تهران آشنا شدم وهم اکنون بمدت یکسال است که  مشغول به فعالیت هستم وبعداز اتمام کار در آنجا هم اکنون نیز بیش از سه ماه است که به همراه سایر دوستانم مشغول به آسفالت معابر وخیابانهای شهرستان الیگودرز هستیم.

وی ادامه داد :ماهیانه حدود 800 هزار  تا یک میلیون تومان حقوق دریافت می کنیم و هیچکدام از ما دارای شناسنامه  ویا سایر مدارک شناسایی نیز نبوده وتحت پوشش هیچ بیمه ای قرار نداریم .  

 

کارگر افغانی گفت :کار در پروژه های عمرانی شهرستان ، حق قانونی افراد بیکار است

عزیز یعقوبی  نیر یکی دیگر از این اتباع بیگانه به من نزدیک می شود و در ادامه صحبتهای دوستش می گوید : در کشور افغانستان امنیتی وجود ندارد و در آنجا هر ساعت یکسال بر آدم می گذرد  من نیز مجبور شدم که  برای تامین مخارج همسر وسه فرزندم به ایران مهاجرت کنم . در این کشور چون امنیت حرف اول را می زند  و با خیال راحت می توان مشغول بکار شوم .

وی از وضعیت بیکاری بسیاری از کارگران این شهرستان بی اطلاع است و می گوید : حق قانونی  افراد بیکار این شهرستان است که در پروژه های عمرانی مشغول به فعالیت شوند وشاید سابقه کار ما برای این  پیمانکار باعث شده که ما هنوز در شهرهای مختلف بکارگیری شویم .  

دو نفر دیگر از جمع این کارگران نیز از اهالی استان تبریزمی باشند که بمدت بیست روز می باشد که با این شرکت مشغول به فعالیت هستند  ابراهیم حجتی نیز با لهجه ترکی خود در مورد وضعیت کارش می گویند  : بیش از بیست ماه است که بیمه من قطع شده است و با وجود این اوضاع بیکاری وبیماری همسرو فرزندم مجبور بکار در سایر شهرهای کشور شده ام.

  وی ادامه داد : با توجه به اینکه کارگری یکی از شغلهای سخت و باعث پیری زود رس می شود اما به  بیمه این قشر توجهی از طرف مسئولین توجهی نمی شود و هم اکنون نیز بیمه نمی باشم .

 

اشتغال نیروهای غیربومی و اتباع بیگانه سبب مهاجرت جوانان این شهرستان شده است

  در حاشیه  شهر نیز عده ای از جوانان این شهرستان  مشغول به فروش گیاهان دارویی هستند امید ترکی جوان 19 ساله ای  الیگودرزی به همراه دوستش است  برای تامین مخارجشان  گیاهانی دارویی مانند  شنگه ،گزره ،کنگر و.. را از  کوههای وروستاهای  اطراف این شهرستان برداشت می کند و در شهر بفروش می رساند .

 حالا با آزاد شدن  نرخ بنزین دیگربرای او مقرون به صرفه نیست که با موتور به روستا دور دست برود ومجبور است از زنان روستایی  که این گیاهان دارویی را برای فروش به شهر می آورند هر کیلو را به قیمت حدود 700 تا 1000 تومان خریداری کند .

  به قول خودش اگر شهرداری نانش را آجر نکند  درآمد روزانه اش  حدود 20 هزار تومان هم می رسد واز فروش هر کیلو از این محصولات 300 تا 500 تومان  سود حاصلش می شود او درباره شغلش می گوید : با این وضعیت ساخت وساز و بکار گیری کارگران افغانی حتی کارگری نیز در شهرستان نصیب ما نمی شود و شاید مجبور باشیم مانند سایر افراد از این شهرستان مهاجرت نماییم .

وی افزود : شهرستان الیگودرز نیز از مناطق محروم کشور است  وبسیاری از جوانان با وجود مدارک تحصیلی  لیسانس و حتی فوق لیسانی بیکار هستند ومجبور به مهاجرت شده اند  در حالی که در بعضی از سازمانها ونهادهای  افراد غیر بومی از سایر شهرستانهای استان وحتی کشور مشغول به فعالیت هستند .

اشتغال کارگران اتباع خارجی در این شهرستان معضلی بزرگ برای قشر محروم وکم در آمد است چرا که بکارگیری نیروهای غیر بومی در ادارت و سازمانهای دولتی وغیر دولتی در این شهرستان موجب نارضایتی بسیاری از جوانان شده است وآنها دیگر طاقت حضور اتباع بیگانه را ندارند .    

 

 رئیس اداره تعاون کارورفاه اجتماعی گفت :بکارگیری نیروهای اتباع بیگانه ممنوع است

علی محمد عباسی  در گفت و گو با هیجار افزود : باتوجه به اینکه  نرخ بیکاری در استان لرستان  بالامی باشد وسیاستها ابلاغی و تاکید کارگروه اشتغال استان بکارگیری نیروهای اتباع بیگانه در مناطق محروم  ممنوع است.

 وی نظارت بکار گیری این افراد را  وظیفه این سازمان دانست و اضافه نمود : گشت مشترک بازرسان این سازمان  با نیروی انتظامی در سطح شهرستان انجام می شود و طبق قانون اتباع بیگانه شناسایی شده  دستگیر و به مرز عودت داده شده و  کارفرمایان متخلف نیزشامل جریمه نقدی می شوند.

رئیس اداره تعاون کارورفاه اجتماعی شهرستان الیگودرز اظهارداشت : قراردادهایی  که در جهت کارهای عمرانی  با ادارات وسازمانهای دولتی منعقد می شود این مورد ذکر می شود که بکارگیری کارگران باید طبق قوانین اداره تعاون کارورفاه اجتماعی باشد ولی متاسفانه عده ای به این مسئله توجه لازم را ندارند.  

عباسی عنوان نمود : نظارت بر عقد  قرادادها بین سازمانها و پیمانکاران از وظایف این سازمان نمی باشد و خود سازمانها موظف هستند که بکارگیری نیروهای بومی را شرط اصلی ادامه همکاری پیمانکار با آن سازمان بدانند .

وی در خصوص وضعیت بیمه کارگران نیز افزود : کارگران ویا نماینده آنها باید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و یا بازرسان تامین اجتماعی  نیز در محل کار حضور یابند و وضعیت بیمه این افراد را بررسی کنند.

امیدورایم هستیم که مسئولین نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان داده تا از ظرفیت نیروی انسانی به صورت بهینه استفاده شود  وشاهد کاهش نرخ بیکاری در سطح استان باشیم .

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۶:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید