اخبار

رای منفی مردم لوگزامبورگ به حق رای اتباع خارجی

رای منفی مردم لوگزامبورگ به حق رای اتباع خارجی
دیروز بالاخره مردم لوگزامبورگ با شرکت در یک همه پرسی در کمال صراحت و روشنی عقیده خود را نسبت به سه پیشنهاد دولت این کشور اعلام کردند.

به گزارش سرویس بین الملل اشتغال اتباع خارجی، دیروز بالاخره مردم لوگزامبورگ با شرکت در یک همه پرسی در کمال صراحت و روشنی عقیده خود را نسبت به سه پیشنهاد دولت این کشور اعلام کردند. بر اساس نتایج قطعی و اعلام شده نزدیک به 78 درصد از رای دهندگان با حق رای اتباع خارجی مقیم لوگزامبورگ مخالفت کردند. در همین رفراندوم با دومین پیشنهاد دولت نیز مخالفت شد همان پیشنهادی که بر اساس آن سن واجدین شرایط شرکت در انتخابات از 18 سال تمام به 16 سال کاهش پیدا می کرد.

اما این پایان شکست های دولت "خاویر بتل" نخست وزیر لوگزامبورگ نبود زیرا تنها سی درصد از رای دهندگان به سومین پیشنهاد دولت یعنی محدود کردن حداکثر دوران وزارت اعضای کابینه به ده سال رای دادند.

نزدیک به 245 هزار واجد شرایط شرکت در انتخابات دیروز یکشنبه در لوگزامبورگ به پای صندوق های رای رفتند تا موافقت یا مخالفت خود با حق رای اتباع خارجی که حداقل ده سال از اقامت آنان در لوگزامبورگ می گذرد را اعلام کنند. نتایج این انتخابات در واقع پیش درآمدی بر قانون اساسی جدیدی خواهد بود که در سال 2017 به همه پرسی گذاشته خواهد شد.

لوگزامبورگ با 550000 نفر جمعیت پس از مالتا کوچک ترین کشور عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود. 45 درصد از جمعیت این کشور را اتباع خارجی تشکیل می دهند. این در حالی است که اتباع خارجی در هیچ یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حق شرکت در انتخابات پارلمانی و غیره را ندارند.

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۶:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید