اخبار

وجود430 هزار نفر اتباع خارجی بیسواد درایران

وجود430 هزار نفر اتباع خارجی بیسواد درایران
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه گروه هدف این سازمان ۱۰ تا ۴۹ سال هستند، گفت: اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار بیسواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور وجود دارد.
به گزارش اشتغال اتباع خارجی ، علی باقرزاده ، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و در پاسخ به این پرسش که «تعداد دقیق بیسوادان کنونی در کشور چقدر است؟»، اظهار داشت: مبنای تعداد و درصد باسواد و بیسواد بر اساس سرشماری نفوس و مسکن انجام می‌شود.

وی آخرین سرشماری نفوس و مسکن کشور را سال ۱۳۹۰ اعلام و خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج به دست آمده تمام افراد بیسواد بالای ۶ سال تا حتی ۱۰۰ سال که حق تحصیل دارند، ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار نفر است که خودشان را بیسواد مطلق معرفی کرده‌اند.

باقرزاده افزود: این موضوع چون به صورت خود اظهاری است از درجه اعتباری پایینی برخوردار بوده و در تمام دنیا همینطور است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه گروه هدف سازمان نهضت سوادآموزی افراد بین ۱۰ تا ۴۹ سال است، تصریح کرد: از مجموع ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار بیسواد فقط ۳ میلیون و ۴۵۶ هزار نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند.

وی افزود: در این سالها به این نتیجه رسیدیم که خوداظهاری با نارسایی‌هایی مواجه است و ناگزیر باید به سمت آمارهای ثبتی برویم.

باقرزاده با بیان اینکه از بین ۳ میلیون و ۴۵۶ هزار بیسواد ۱۰ تا ۴۹ سال حدود ۴۳۰ هزار نفر اتباع خارجی هستند، گفت: این افراد در آمار نبودند و باید برنامه‌ای جداگانه برای آنها داشته باشیم و از کمک‌های بین‌المللی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: حدود ۳۷۰ هزار نفر هم در این آمار هستند که شناسایی نشدند و اطلاعات وارد شده آنها را بررسی و مشخصه‌ای از آنها دریافت نشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از مجموع بیسوادان ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر باقی می‌مانند، گفت: از بین سال‌های ۱۳۹۰ تاکنون هم حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر باسواد شدند و یا سوابق تحصیلی ارائه کردند که با سواد بودند.

وی به تعدادی از افراد که از مجموع بیسوادان کسر می‌شوند اشاره و عنوان کرد: در این مدت تعدادی از افراد بیسواد فوت شدند و تعدادی هم از مراجع مختلف کشور آموزش ناپذیر شناسایی شدند زیرا دارای معلولیت ذهنی و یا چند معلولیتی بودند و بهره هوشی کمی داشتند.
۲۲ تیر ۱۳۹۴ ۱۲:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید