اخبار

پیش‌بینی فانی از افزایش 50 هزار نفری تعداد دانش‌آموزان اتباع بیگانه

پیش‌بینی فانی از افزایش 50 هزار نفری تعداد دانش‌آموزان اتباع بیگانه
وزیر آموزش و پرورش پیش‌بینی کرد که در سال تحصیلی جدید 50 هزار نفر به آمار 360 هزار نفری دانش‌آموزان اتباع بیگانه افزوده شود.

به گزارش سرویس آموزشی اشتغال اتباع خارجی، علی‌اصغر فانی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه زنجان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر به عنوان الگوهای ارزشمند فعالان عرصه آموزش و پرورش کشور، اظهار کرد: در بدو استقرار دولت یازدهم با مشکلات زیادی در عرصه‌های داخلی و خارجی مواجه بودیم که پس از دو سال از استقرار دولت، شاهد تحولات و اقدامات خوبی در این زمینه هستیم.

وی افزود: در بعد اقتصادی روزی که این دولت مستقر شد ما با تورم بیش از 40 درصدی مواجه بودیم و بی‌ثباتی قیمت‌ها برای مردم مشهود بود که طبق اعلام آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران، تورم امروز کشور به 13.8 درصد کاهش پیدا کرده است.

فانی با بیان اینکه کاهش 25 درصدی تورم خدمت بزرگی از سوی دولت تدبیر و امید بوده است، تصریح کرد: رئیس‌جمهور، تک‌رقمی شدن تورم تا آخر دولت یازدهم را پیش‌بینی کرده است، این در حالی است که در این دو سال گذشته از رشد منفی 6.8 درصدی به رشد 3 درصدی رسیده‌ایم که رشد 9.8 درصدی در این حوزه نیز با نظارت‌های دولت یازدهم باعث شده تا اقتصاد کشور از حالت رکود خارج شود.

وی با بیان اینکه برای عبور از مشکلات اقتصادی راه طولانی در پیش داریم، گفت: دستیابی به رشد در زمینه اقتصادی در دو سال اخیر در حالی صورت گرفت که قیمت هر بشکه نفت از 140 دلار در سال‌های گذشته به بشکه‌ای 40 دلار در حال حاضر رسیده است که کاهش قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمد دولت در کنار رشد اقتصادی نشان‌دهنده تدبیر دولت است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به توفیقات خوب دولت در عرصه سیاست خارجی، تاکید کرد: دولت توانست جو ایران‌ستیزی که در دنیا حاکم بود را تبدیل به یک جو مثبت و به نفع جمهوری اسلامی ایران کند که امروز شاهد این هستیم که بسیاری از کشورهای دنیا در تلاش برای نزدیک شدن و ایجاد رابطه با جمهوری اسلامی ایران هستند.

فانی با تاکید بر اینکه در رأس این موفقیت‌های خارجی، می‌توان به موفقیت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای نیز اشاره کرد، ادامه داد: پس از سال‌ها تلاش به‌ویژه در 23 ماه اخیر تیم مذاکره‌کننده موفق به کسب نتیجه با حفظ اقتدار و قدرت کشور اسلامی شده و به خوبی توانستند از این گردنه عبور کنند و امروز به عنوان یک کشور هسته‌ای در دنیا شناخته شدیم و به تدریج نیز فشارهای ناشی از مسائل هسته‌ای برداشته می‌شود.

فانی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان در دو سال اخیر، تصریح کرد: کاهش تعرفه‌های بیماران در بیمارستان‌های دولتی برای همه قابل لمس است و امروز بیش از 10 میلیون دفترچه بیمه خدمات درمانی صادر و در اختیار مردم قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در عرصه سیاست خارجی امروز به عنوان امن‌ترین کشور منطقه محسوب می‌شویم، تاکید کرد: با یک نگاه به کشورهای اطراف خود و در حالی که کشورهای منطقه درگیر مشکلات زیادی هستند ایران اسلامی توانسته شأن و شخصیت خود را به خوبی در منطقه نشان دهد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هر چند هنوز مشکلات اشتغال و بیکاری به‌ویژه برای قشر تحصیل‌کرده از بزرگ‌ترین مشکلات کشور است، گفت: در عین حال مردم نسبت به بهبود وضعیت امیدوارتر بوده و احساس ثبات در بازار اقتصادی کشور از دستاوردهای بسیار بزرگی است که تا امروز شاهد آن هستیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مهم‌ترین توفیقات کسب شده در حوزه فرهنگ و آموزش، خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش و پرورش سال تحصیلی جدید را با بیش از 13 میلیون دانش‌آموز در بیش از 105 هزار مدرسه و با جمعیت قریب به یک میلیون نفر از معلمان و فرهنگیان تا کمتر از یک ماه دیگر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه 130 میلیون جلد کتاب درسی چاپ و آماده توزیع شده است، گفت: علی‌رغم اینکه در مسکن‌مهر پیش‌بینی فضای آموزشی و مدرسه نشده بود، ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مهرماه 94 در خصوص فضای آموزشی در این مناطق با مشکلی مواجه نیستیم.

فانی با اشاره به برگزاری المپیادهای جهانی دانش‌آموزی گفت: امسال دانش‌آموزان تیم نجوم و اختر فیزیک ایران توانستند رتبه اول جهان را به خود اختصاص دهند و در کنار موفقیت هسته‌ای شاهد موفقیت دانش‌آموزان کشور در این المپیاد و سایر رشته‌ها بودیم، به طوری که امسال دانش‌آموزان توانستند رتبه ایران از جایگاه 21 ریاضی را به رتبه هفتم جهانی کاهش دهند و در سایر رشته‌ها نیز شاهد نسبت بهتری در این زمینه بودیم.

وی درباره عدالت آموزشی در سالی که گذشت نیز تصریح کرد: طبق آمار در پیش‌دبستانی درصد تحت پوشش دانش‌آموزان 14 درصد رشد و در متوسطه 1.2 درصد تحت پوشش بیش از 4 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته 650 هزار دانش‌آموز در اردوی راهیان‌نور شرکت داشتند، گفت: در واقع اردوی راهیان‌نور گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا و رزمندگان بوده و این اردوها اقدام موثری برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: طی همین مدت نیز قریب به 650 دارالقرآن در آموزش و پرورش کشور بازگشایی شد و طرح حفظ آیات منتخب قرآن‌کریم که طرح نوینی در دولت یازدهم بود، دانش‌آموزان را تشویق به حفظ آیاتی کرد که بیشتر در محاورات مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمینه انس دانش‌آموزان با این کتاب آسمانی را فراهم کرد. همچنین در طرح امام‌شناسی هم که در دولت یازدهم در آموزش و پرورش شکل گرفت، دانش‌آموزان با سیره ائمه‌معصوم(ع) آشنا می‌شوند که گام بزرگی در رسیدن به حیات طیبه است.

فانی با اشاره به برگزاری المپیادهای درون‌مدرسه‌ای، تصریح کرد: این طرح با هدف ایجاد شادابی و تندرستی در مدارس مورد توجه قرار گرفت که با برگزاری این المپیادها بیش از 3.5 میلیون دانش‌آموز تحت پوشش قرار گرفتند و سال آینده تحصیلی این طرح با ظرفیت 4 میلیون نفری به کار خود ادامه خواهد داد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دولت یازدهم با طرح شعار انسداد مبادی بی‌سوادی تلاش داشته هیچ کودک به سن تحصیل از مدرسه خارج نماند، خاطرنشان کرد: سال گذشته 110 مدرسه در کشور فقط یک دانش‌آموز با یک معلم بود. همچنین 4800 مدرسه با کمتر از پنج دانش‌آموز فعالیت داشتند که هر چند این مسئله به لحاظ اقتصاد آموزش و پرورش در دنیا قابل قبول نیست، ولی ما با هدف عدالت آموزشی آن را در دستور کار قرار دادیم تا دانش‌آموزان مناطق روستایی، عشایری و مناطق پراکنده از تحصیل محروم نمانند.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته بیش از 406 هزار دانش‌آموز در مراکز شبانه‌روزی این وزارتخانه مشغول به تحصیل بودند، گفت: تحصیل، اسکان و تغذیه این دانش‌آموزان بر عهده وزارت آموزش و پرورش بوده و بر اساس همین عملکرد ایران به عنوان یکی از کشورهای موفق در عرصه آموزشی از سوی یونسکو شناخته شده است.

فانی افزود: امروز در کنار دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی آموزشی را آغاز کرده‌ایم به این معنا که تجربه‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی را بتوانیم در اختیار سایر کشورها قرار دهیم که این مسئله مورد درخواست یونسکو، یونیسف و سایر سازمان‌های بین‌المللی بوده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال گذشته 360 هزار دانش‌آموز غیرایرانی تحت آموزش قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: از این تعداد 330 هزار دانش‌آموز افغانی و 30 هزار نیز دانش‌آموزان عراقی بودند و طبق تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ارائه آموزش‌های تحصیلی به اتباع بیگانه که حتی غیرقانونی در کشور حضور دارند، پیش‌بینی می‌شود امسال بین 40 تا 50 هزار نفر به این تعداد اضافه شود.

۷ شهریور ۱۳۹۴ ۱۸:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید