اخبار

شیخی: ساماندهی اشتغال اتباع خارجی دراستان مرکزی

شیخی: ساماندهی اشتغال اتباع خارجی دراستان مرکزی
شیخی: ساماندهی اشتغال اتباع خارجی از دیگر اقدامات استان مرکزی است و 2 دفتر در اراک، 2دفتر در ساوه و یک دفتر در دلیجان است که این دفاتر به ساماندهی اتباع کمک می‌کند، اتباع بیگانه فقط در 3 شهر اراک ساوه و دلیجان اجازه کار دارند.

به گزارش‌سرویس استانی اشتغال اتباع خارجی، در تعاونی‌های تولیدی ضریب نفوذ اشتغال بالاتر است و با هزینه کمتری اشتغال ایجاد می‌شود، چون در آن نفع شخصی وجود ندارد و هرجا که مشارکت مردم بالاتر برود مقاومت در آن بیشتر خواهد شد ضمن اینکه رویکرد انقلاب اسلامی هم بر پایه اقتصاد غیردولتی است.

اهمیت بخش تعاون زمینه‌ای شد تا به سراغ ناصر شیخی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برویم و مسائل مربوط به حوزه تعاون استان مرکزی را در مصاحبه‌ای تفصیلی به گفت‌و‌گو بنشینیم.

مهم‌ترین محورها و مشروح گفت‌وگوی تسنیم با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی را در ادامه می‌خوانید:

• طی 2 سال گذشته، 3 کلینیک کسب‌ و کار در استان مرکزی ایجاد شده است.

• مرکز کاریابی غیر دولتی در استان مرکزی ایجاد شد.

• توسعه مشاغل خانگی، از جمله راه‌کارهای توسعه اشتغال پایدار است.

• طرح ملی بررسی کیفیت زندگی غربال‌گری سلامت روان.

• یک‌هزار و 313 واحد مسکونی مسکن مهر در استان تکمیل شده است.

 

: اقدامات صورت گرفته برای اشتغال اتباع خارجی از سوی اداره کل تعاون استان را تبیین کنید؟

شیخی: ساماندهی اشتغال اتباع خارجی  از دیگر اقدامات استان مرکزی است و 2 دفتر در اراک، 2دفتر در ساوه و یک دفتر در دلیجان است که این دفاتر به ساماندهی اتباع کمک می‌کند، اتباع بیگانه فقط در 3 شهر اراک ساوه و دلیجان اجازه کار دارند.

: تحلیل شما از فعالیت 2ساله بخش تعاون در دولت یازدهم چیست؟

شیخی: رتبه کسب‌و کار، بهبود رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم از اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید است و در این دولت توجه ویژه‌ای به بحث توسعه و اشتغال  و پایداری شغل در جامعه شده است.

عقب‌ماندگی ناشی از رشد سرمایه‌گذاری و تولید در مقایسه با روند میان‌مدت و بلندمدت و شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد ملی از جمله مشکلات و موانع محیط کسب و کار است.

اقتصاد در مسیر رشد مثبت و بهبود قرار گرفته و بهبود این فضا مستلزم مهار تورم بوده است، یکی از اقدامات دولت تدبیر و امید تبیین کارگروه تسهیل رفع موانع تولید در استان بوده که به ریاست استاندار و مدیران موثر در کار و تولید است.

: بخش تعاون در استان مرکزی برای تولید کار و اشتغال چه برنامه‌هایی داشته است؟

شیخی: در 2سال گذشته، 3 کلینیک کسب‌ و کار در استان مرکزی ایجاد شده که این مراکز در راستای مشاوره و کارآفرینی و کمک به اشتغال پایدار نقش موثری بر عهده دارند.

: برای اجرایی‌شدن مشاغل خانگی و خُرد چه اعتباراتی تخصیص یافته است؟

شیخی: دولت و تدبیر و امید نگاه و حمایت ویژه به مشاغل خرد و خانگی دارد و از سال گذشته تاکنون 72 میلیارد ریال تسهیلات برای حدود 900 مجوز مشاغل خانگی در این استان ابلاغ شده‌است.

سال گذشته، از یک‌هزار و 452 میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار طرح‌های اشتغال‌زایی حمایت از بنگاه‌های تولیدی ابلاغ شده یک‌هزار میلیاردریال آن مصوب و به بانک‌های عامل معرفی و تسهیلات پرداخت  شده است.

در 2 سال گذشته، 2 مرکز کاریابی غیر دولتی در استان مرکزی ایجاد شده که با فعالیت آن‌ها تعداد این مراکز به 15 مرکز افزایش یافته‌است.

: بخش تعاون چه میزان فرصت شغلی در استان ایجاد کرده است؟

شیخی: با حمایت‌های ویژه دولت تدبیر و امید سال گذشته 14 هزار و 425 فرصت شغلی در استان مرکزی ایجاد شد و نرخ بیکاری در پایان سال 93 به 7 درصد رسید.

بر اساس مصوبات صورت گرفته، تا پایان سال 94، 11 هزار و 724 فرصت شغلی در 12 بخش اقتصادی استان مرکزی ایجاد شود که سهم همه شهرستان‌ها مشخص و ابلاغ شده‌است.

با توجه به اهمیت اشتغال خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی و اهمیت آن برای دولت در امسال، از محل بند(ج) تبصره 16 قانون بودجه سال 1394، 432 میلیارد ریال اعتبار به کمیته امداد و 192میلیارد ریال برای اداره‌کل بهزیستی استان مرکزی در نظر گرفته شده‌است، براساس جلسات هماهنگی برگزار شده، به فرمانداران سراسر استان ابلاغ شده که این تسهیلات به صورت قرض الحسنه است و سهم هر فرد 150 میلیون ریال و با باز پرداخت 60 ماهه است.

: نحوه بهره‌مندی از این تسهیلات را تشریح کنید؟

شیخی: کارآفرینانی که حداقل 5نفر از مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی را به‌کار بگیرند، می‌توانند به ازای هر نفر از تسهیلات قرض الحسنه 150 میلیون ریالی بهره‌مند شوند.

: اقدامات دیگر برای توسعه اشتغال افرینی در جامعه را تشریح کنید؟

شیخی: از دیگر اقدامات صورت گرفته در وزارت متبوع، تهیه بسته سیاستی در جهت اجرائی توسعه اشتغال پایدار بوده که این بسته به‌زودی ابلاغ می‌شود.

از جمله راهکارهای توسعه اشتغال پایدار، بهبود نظام اطلاعات بازار کار در بخش خود اشتغالی و توسعه مشاغل خانگی است.


: برای بالابردن مهارت های عمومی در حوزه اشتغال آفرینی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

شیخی: هفته گذشته تفاهم‌نامه‎هایی بین معاونت امور تعاون وزارت کار و رفاه اجتماعی و استاندار مرکزی منعقد شد، این تفاهم نامه در رابطه با افزایش توانمندی‌ها مهارت‌های عمومی و ارتقائ سطح دانش و آگاهی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره مدیران امور اداری امور مالی مدیران حقوقی و کارشناسان ذیربط شرکت‌های تولیدی-خدماتی و صنوف منعقد شده‌ است.

این مهم نقش موثری در رشد و توسعه بخش تعاون در استان مرکزی ایجاد می‌کند، 2 برابر شدن حق مسکن کارگران، افزایش بیش از 100 درصدی بن کارگری و افزایش مناسب دستمزد کارگران در سال 93 – 94 بخش دیگری از دستاوردهای وزارت تعاون و  کار  در دولت  یازدهم است.

: اقدامات صورت گرفته مربوط به حق اولاد در بخش کارگری را توضیح دهید؟

شیخی: به سبب ابلاغ قانون اصلاح جمعیت و تنظیم خانواده که به تصویب مجلس رسیده‌ است از این پس هیچ محدودیتی درباره پرداخت حق اولاد فرزندان خانواده‌های کارگری وجود ندارد.

کارفرمایان مکلف هستند طبق قانون، به تعداد فرزندان زیر 18 سال و یا تحت تکفل قانونی معادل 10 درصد حداقل مزد مصوب شورای عالی کار، حق اولاد پرداخت کند.

: تعاون در حوزه پیمانکاری چه اقداماتی صورت داده است؟

شیخی: با ابلاغ دستورالعمل شماره 38 روابط کار، پیمان‌دهندگان را که مکلف می‌کند قرار‌داد‌های خود با پیمانکاران را به‌نوعی منعقد کنند که پیمانکاران متعهد شدند تمامی مقررات قانون کار را در مورد کارکنان خود رعایت کنند.

پیمان‌دهنگان باید تدابیر لازم را در زمینه اجرای دستور العمل شماره 36 روابط کار توسط پیمانکاران طرف قرار داد به کار گیرند و در صورتی که قرار داد منعقد شده بین پیمان‌دهنده و پیمانکار موجبات تضمین حقوق کارگران پیمانکاران را  فراهم نیاورند و کارفرمایان تدابیر لازم مطابق این دستور العمل را به کار نگیرند، و با توجه به تبصره 2 ماده 13 قانون کار مکلف به پرداخت دیون پیمانکار به کارگران می‌شود و مسئولیت پیمان دهنده و پیمانکار در این باره در مقابل کارگران به صورت تضامنی است.

: در بخش سلامت روان جامعه کارگری چه اقداماتی تاکنون صورت پذیرفه است؟

شیخی: طرح ملی بررسی کیفیت زندگی غربالگری سلامت روان ویژه جامعه کار و تولید استان و مشکلات شغلی جامعه کار و تولید کشور توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نیمه دوم خردادماه امسال به‌طور همزمان در همه استان‌های کشور بر روی جمعیت 12 هزار نفری جامعه کار و تولید آغاز شده است.

: فعالیت اداره‌کل تعاون استان مرکزی درحوزه مسکن چگونه بوده است؟

شیخی: تحویل تعداد هزار و 313 واحد مسکونی تکمیل شده در قالب مسکن مهر به کارگران استان در سال 1393 از دیگر اقدامات صورت گرفته است هم اکنون حدود 3 هزار واحد صنعتی در نقاط مختلف استان فعالیت می‌کنند.

۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید