اخبار

سردرگمی اپراتورهای ۱۱۰ درباره اتباع غیر مجاز خارجی در خوزستان

سردرگمی اپراتورهای ۱۱۰ درباره اتباع غیر مجاز خارجی در خوزستان
شناسایی و جمع آوری اتباع غیر مجاز خارجی از وظایف نیروی انتظامی است اما اپراتورهای پلیس 110 خوزستان در واکنش به گزارش‌هایی در این باره با سردرگمی مواجه هستند.به گزارش اشتغال اتباع خارجی  به نقل از رهیاب نیوز، تبعه‌های افغانستانی چند سالی است به صورت مجاز و غیر مجاز وارد کشور می‌شوند؛ بنا بر آمار اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ تبعه افغان به صورت مجاز در خوزستان ساکن هستند و بر اساس برآورد‌ها بیش از ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر از این اتباع به صورت غیر مجاز در خوزستان ساکن و مشغول به کار هستند.


حمید سیلاوی در گفتگو با رهیاب با تأیید این آمار می‌گوید: برخورد ما با اتباع خارجه‌ای که به صورت غیر مجاز وارد استان می‌شوند بر اساس موازین اسلامی است و مانند کشورهای غربی به آن‌ها فشاری تحمیل نمی‌کنیم.


وی می‌افزاید: برخورد ما با اتباعی خارجی که به صورت غیر مجاز وارد استان می‌شوند در ۳ مرحله انجام می‌شود. شناسایی، دستگیری و انتقال به کشورشان ۳ مرحله برخورد با این تبعه‌ها است.


جمع آوری اتباع غیر مجاز از وظایف شهرداری و نیروی انتظامی است


مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان عنوان می‌کند: علاوه بر ۱۶ هزار تبعه افغانستانی که به صورت غیر مجاز در خوزستان تردد می‌کنند بیش از ۱۱۰۰ تبعه پاکستانی و کمتر از ۲۰۰ تبعه عراقی هم وارد خوزستان شده‌اند.


وی تأکید می‌کند: شناسایی و دستگیری اتباع خارجی که به صورت غیر مجاز وارد استان می‌شوند بر عهده نیروی انتظامی است، البته چون اکثر تبعه‌های خارجی تکدی‌گری می‌کنند شهرداری‌ها هم وظیفه شناسایی و دستگیری آن‌ها را بر عهده دارند که به آن‌ها ابلاغ کرده‌ایم. اما در درجه نخست این وظیفه بر عهده نیروی انتظامی است و مراحل شناسایی و دستگیری را باید انجام و تحویل اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی دهند تا ما اقدام به طرد آن‌ها کنیم.


شهرداری وظیفه‌ای ندارد!


در نخستین واکنش امیر آهنجان معاون فرهنگی شهرداری اهواز می‌گوید: وظیفه جمع آوری متکدیان خارجی با شهرداری نیست ولی در راستای ارائه خدمات این متکدیان را به همراه عوامل معاونت بهداشت جمع آوری می‌کنیم و پس از انجام معاینات پزشکی به مرز‌ها برای اخراج از کشور اعزام می‌کنیم.

 

سردرگمی اپراتورها


اما جالب‌ترین نکته ماجرا برخورد عوامل انتظامی در خوزستان است. خبرنگار رهیاب در تماس تلفنی با ۱۱۰ اعلام می‌کند که تعدادی تبعه افغان در یک منطقه مشغول به کار هستند؛ اپراتور در پاسخ می‌گوید: مجوز دارند؟ خبرنگار به او می‌گوید که ما چگونه اطلاع پیدا کنیم که مجوز دارند یا خیر اما اپراتور تصریح می‌کند که من چگونه نیروهای خودم را بفرستم در صورتی که شما مطمئن نیستید این اتباع مجاز هستند یا نه. البته وی پس از اطلاع از مکان این تبعه‌ها شماره تلفنی را داد که عوامل انتظامی آن منطقه باید پیگیری کنند.


در تماس تلفنی که با عوامل انتظامی شهرستان کارون داشتیم، اپراتور در پاسخ به این پرسش که اگر تبعه افغان در حال کار کردن ببینیم باید به شما بگوییم؟ می‌گوید: خیر باید به اداره اطلاعات اطلاع دهید. وی در مواجهه با اصرار خبرنگار رهیاب مبنی بر اینکه چگونه می‌توانم از روند پیگیری شما مطلع شوم، تصریح می‌کند: ما آن‌ها را دستگیر نمی‌کنیم و شما باید به اداره اطلاعات مراجعه کنید.


جمع آوری اتباع غیر مجاز از وظایف نیروی انتظامی است


البته سرهنگ رحمان موسوی، معاون اجتماعی نیروی انتظامی خوزستان در گفتگو با رهیاب با رد صحبت‌های اپراتور ۱۱۰ می‌گوید: وظیفه نیروی انتظامی جمع آوری اتباع خارجی غیر مجاز است و اگر کسی آن‌ها را مشاهده کند به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهد.


به گزارش رهیاب، بنا بر مصوبه شورای عالی امنیت ملی تردد تبعه‌های غیر مجازی افغانستانی در خوزستان ممنوع است. اما حضور بیش از ۱۶ هزار افغانستانی در خوزستان به صورت غیر مجاز مشکلات اجتماعی ایجاد کرده است. یکی از این مشکلات به کار گرفتن آن‌ها در مشاغل سخت است.


در بازدیدی که خبرنگار رهیاب از شهرک جدید شیرین شهر داشت تعدادی از تبعه‌های افغان مشغول به کار بودند. هیچ کدام از آن‌ها حاضر نبودند گفتگو کنند اما یکی از نگهبانان خوزستانی شاغل در شیرین شهر درباره وضعیت آن‌ها می‌گوید: برخی از پیمانکاران تبعه‌های غیر مجاز را به کار می‌گیرند اما بعد از چند ماه به آن‌ها حقوق نمی‌دهد و بیرونشان می‌کند آن‌ها هم چون به صورت غیر مجاز در استان هستند دستشان به جایی بند نیست و دست از پا دراز‌تر محل کار خود را ترک می‌کنند بلکه بتوانند در جایی دیگر مشغول به کار شوند.


وی می‌افزاید: البته برای آن‌ها زیاد هم به دنیست چون چند ماهی در یک جای امن و دور از دید مأموران نیروی انتظامی مشغول به کار هستند، زندگی می‌کنند و غذایشان فراهم است اما مشکل اساسی آن‌ها حقوق است که هیچ وقت به آن دست پیدا نمی‌کنند.


در ابتدا باید توجه داشت که به کار گیری کارگران خارجی در مشاغل غیر تخصصی خلاف قانون است و کسانی که جذب بازار کار می‌شوند باید توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأیید شوند و پیمانکارانی که از این موضوع چشم پوشی کنند با جریمه‌های سنگین مواجه می‌شوند.


البته ندانم کاری اپراتورهای ۱۱۰ و عدم دسترسی مردم به اطلاعت لازم جهت پیگیری این موضوعات سبب شده که تعداد گزارشات کم باشد و روند شناسایی و دستگیری تبعه‌های غیر مجاز زمان‌بر باشد. شهرداری اهواز هم که مسئولیتی در این بین نمی‌پذیرد و هر کاری که انجام می‌دهد را فرا‌تر از وظایف خود می‌داند.


شاید بتوان این نتیجه را گرفت که بازار اشغال شده کار در خوزستان توسط اتباع غیر مجاز با طرد آن‌ها پر نمی‌شود اما باید توجه داشت که پرداخت نکردن حق کارگران و یا کار کشیدن بیش از حد ممکن است منجر به معضلات اجتماعی و درگیری شود که باید از آن اجتناب کرد.

۱۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید