اخبار

اتباع خارجی آسیب جدی به بازار کار داخلی می زنند

اتباع خارجی آسیب جدی به بازار کار داخلی می زنند
رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور، از حضور 4 میلیون تبعه افغانستانی در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد کمتر از یک میلیون نفر دارای مجوز اقامت هستند و مابقی به طور غیرمجاز وارد کشور شده و فرصتهای شغلی ما را اشغال کرده‌اند.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی غلامرضا عباسی اظهار کرد: متاسفانه نیروهای کار خارجی ارزان به راحتی وارد کشور می‌شوند و فرصتهای شغلی ما را اشغال می‌کنند در حالی که هیچگونه کنترل و نظارتی بر آنها نیست و این امر آسیب جدی به بازار کار داخلی می‌زند.

وی با بیان اینکه به اندازه تعداد اتباع بیگانه در کشور فارغ التحصیل بیکار داریم، افزود: به همین میزان دانشجوی در حال تحصیل داریم که تا چند سال آینده به جمع بیکاران کشور افزوده می‌شوند و این زنگ خطری برای کشور خواهد بود.

عباسی گفت: طبعا با حضور اتباع بیگانه مشکلی نداریم اما به شرط آنکه مجاز و قانونی باشد و به بازار کار کشور لطمه نزند.

وی گفت: تمام کشورها مقررات سختی برای حضور اتباع بیگانه و به کارگیری آنها دارند و اینطور نیست که نیروی کار مادام العمر در آن کشورها بماند به نحوی که برای زندگی و حضور بیشتر باید اقامت دائم بگیرند اما متاسفانه در کشور ما اتباع بیگانه به جای نیروی کار به مهاجر کار تبدیل شده‌اند، مادام العمر اقامت می‌کنند و پس از پایان کار نه تنها خیال بازگشت به کشور خود را ندارند بلکه به دلیل امنیت حاکم در ایران ماندگار شده و برای خود خانه و مغازه هم خریداری می‌کنند.

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفت: طبعا اگر نیروهای غیر مجاز به کشور خود بازگردانده شوند فرصتهای شغلی بیشتری در اختیار متقاضیان کار قرار می‌گیرد و افراد بیشتری جذب بازار کار می‌شوند.

وی در پایان تصریح کرد: دستگاههای متولی ساماندهی اتباع بیگانه هرچه سریعتر به این موضوع ورود کنند و کارفرمایان نیز تنها به دلیل نیروی کار ارزان، به بازار کار کشور آسیب نزنند و خود را نسبت به جوانان جویای کار متعهد بدانند.

۱۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید