اخبار

وضع سلامت مهاجران در فرانسه فاجعه بار است

وضع سلامت مهاجران در فرانسه فاجعه بار است
سازمان پزشکان جهان: وضع سلامت مهاجران در فرانسه فاجعه بار است و همچنین دولت فرانسه را به مسوولیت پذیری برای حل بحران فراخواند.
به گزارشاشتغال اتباع خارجی به نقل از تارنمای رادیو فرانسه، این سازمان بین المللی در آمار هشدار دهنده خود، عنوان کرد: نزدیک به 98 درصد از بیمارانی که در مراکز درمانی وابسته به این سازمان در فرانسه پذیرفته شدند، زیر خط فقر قرار داشتند. همچنین دو سوم از آنان سرپناه ثابت و یک چهارم آنان نیز هیچ منبع درآمدی نداشته اند.
این گزارش حاکیست: بیشتر اتباع خارجی افرادی هستند که از آفریقا و اتحادیه اروپا به فرانسه آمده اند و تعداد قابل توجهی از آنان از بیماری های تنفسی، گوارشی و پوستی رنج می برند.
در منطقه 'کاله' (Calais) در شمال فرانسه که قطب تجمع مهاجران در فرانسه محسوب می شود، وضع اسفباری وجود دارد. بیش از چهار هزار نفر از مهاجرانی که در این منطقه به سر می برند، در محل هایی که پیشتر برای دفن زباله استفاده می شد، زندگی ناسالم و مخاطره آمیزی دارند.
سازمان پزشکان جهان از ماه ژوییه 2015 (تیر/ مرداد) پایگاه امداد فوری را که ویژه مناطق جنگی است، در کاله بر پا کرده است. این پایگاه شرایط لازم برای مشاوره پزشکی- اجتماعی و روانشناسی را برای بیش از سه هزار نفر فراهم می کند و از آنان حمایت واقعی به عمل می آورد.
این سازمان خیریه در گزارش سالانه خود این اقدام را نخستین مرحله در بهبود وضع سلامت مهاجران دانست و آن را بدون گام های موثر نهادهای دولتی ناکافی ارزیابی کرد.
سازمان پزشکان جهان همچنین دولت فرانسه را به مسوولیت پذیری برای حل بحران فراخواند.
منطقه 'پا دو کاله' (Pas-de-Calais) در شمال فرانسه از مدت ها پیش به محل اسکان موقت هزاران آواره ای تبدیل شده است که بیشتر از کشورهای افغانستان، سودان، اریتره و سوریه و برای عزیمت به انگلیس به این منطقه می آیند.
آوارگان اغلب تلاش می کنند با سوار شدن بر کامیون هایی که از تونل 'مانش' می گذرند، مخفیانه وارد انگلیس شوند.
تونل زیر دریایی مانش فرانسه و انگلیس را به هم متصل می کند.
پیشتر خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود: موج گسترده آوارگانی که با گذر از دریای مدیترانه تلاش می کنند خود را به اروپا برسانند، نمی خواهند وارد کشوری درگیر معضل بیکاری و کاغذ بازی های اداری شوند و در نهایت در اردوگاه های نابسامان مهاجران در این کشور، سکنی گزینند.
یکی از مشکلات اصلی آوارگان و مهاجران در فرانسه شیوه اسکان است. تنها یک سوم متقاضیان پناهندگی در مکان های مناسب اسکان داده می شوند و برای دیگر پناهجویان تقریبا جایی وجود ندارد.
به همین دلیل بسیاری از این افراد مجبور می شود در اردوگاه های موقت غیربهداشتی یا در خیابان ها مستقر شوند.
آوارگان و مهاجرانی که راهی اروپا شده اند، در تبادل تجربه و اطلاعات در شبکه های اجتماعی دریافته اند که فرانسه کشوری مناسب برای ارائه تقاضای پناهندگی نیست.
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ۱۸:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید