اخبار

سلامت اتباع خارجی در مهمان شهرها مانند سلامت افراد ایرانی تامین می شود

سلامت اتباع خارجی در مهمان شهرها مانند سلامت افراد ایرانی تامین می شود
رئیس اداره مراقبت بیماریهای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خدمات بهداشت درمانی ابتدایی موسوم به (PHC) در مهمان شهرها برای تامین سلامت اتباع خارجی هم ردیف با خدماتی است که به افراد ایرانی داده می شود.
به گزارش اشتغال اتباع خارجی محمود سروش، روز سه شنبه در بازدید جمعی از سفرای خارجی مقیم ایران از درمانگاه شبانه روزی شهید حُر ریاحی شیراز افزود: این نوع خدمات، یکی از خدمات بهداشتی شاخص است که در منطقه مدیترانه شرقی، شاخ آفریقا و دیگر مناطق محل زندگی اتباع خارجی به آنها ارائه می شود.
وی با بیان اینکه این خدمات، در تمام سطوح و گروه سنی ارائه می شود اظهارکرد: این خدمات به گونه ای طراحی شده که سلامتی اتباع خارجی، همانند سلامتی اتباع ایرانی تامین می شود.
وی اضافه کرد: هدف از این بازدید افزایش میزان جلب مشارکت ها و کمک کنننده های بین المللی است و در هر دوره از سفیران و سازمان های مختلف، برای مشاهده خدمات بهداشتی ارائه شده در کشور، دعوت می شود.
سروش با اشاره به وجود گروه های مختلف اتباع خارجی در ایران، گفت: هم اینک در ایران حدود 15 مهمان شهر وجود دارد و گروهی که در این مهمان شهرها سکونت دارند، برای استفاده از خدمات بهداشتی درمانی به مجموعه های 'بهداشت سلامت' مراجعه می کنند.
رئیس اداره مراقبت بیماریهای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: در مجموعه های بهداشت سلامت، پزشک، ماما، بهبخش، کارشناسان بهداشت خانواده، مسئول ایمن سازی و داروخانه موجود است.
سروش ادامه داد: در مناطق خارج از اردوگاه و در مکان هایی که شمار جمعیت اتباع افغان زیاد است به دلیل نوع فعالیت آنها مانند کار در کوره پزخانه و اراضی کشاورزی، پایگاه خارج اردوگاهی وجود دارد.
او افزود: در استان هایی مانند کرمان، خراسان رضوی و اصفهان، پایگاه خارج اردوگاهی با خدماتی مانند دیگر مراکز بهداشتی درمانی کشور برپا شده است.
سروش، بیان کرد: گروه دوم جمعیت هایی هستند که با ایرانی ها زندگی می کنند و نمونه خدمات آن را در مرکز بهداشت حُر ریاحی شیراز، مشاهده می کنیم.
این مقام مسئول وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گروه سوم را هم ساکنان روستاها برشمرد که زیر پوشش خانه های بهداشت قرار گرفته اند.
سروش، سرمایه گذاری های عظیم کشور در ایمن سازی را برای تمام اتباع ایرانی، افغانی، پاکستانی، عراقی و همه ساکنان خاک ایران بیان کرد.
وی با اشاره به تلاش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تامین بیمه اتباع خارجی، گفت: دولت برای اجرای این برنامه، ساز و کار خوبی در نظر دارد.
جمعی از سفرای خارجی مقیم ایران در این بازدید، چگونگی ارائه خدمات بهداشتی، درمانی به اتباع غیرایرانی در گروه های سنی مختلف مانند نوزادان، کودکان، جوانان، میانسالان و مادران باردار در درمانگاه شبانه روزی شهید حُر ریاحی شیراز را از نزدیک بررسی کردند.
درمانگاه شبانه روزی شهید حُر ریاحی شیراز با ارائه خدماتی در بخش های عمومی، تخصصی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، آزمایشگاه، داروخانه، بینایی سنجی، عینک سازی، پوست و مو، مشغول به فعالیت است.
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید