اخبار

قانونی برای پوشش آسیب‌دیدگان اتباع خارجی نداریم

قانونی برای پوشش آسیب‌دیدگان اتباع خارجی نداریم
اعضای شورای شهر تهران با اشاره به اجرای طرح ارتقای سطح زندگی در محله هرندی درخصوص بیکاری جوانان، تعدد ارگان‌های دخیل در امر ساماندهی آسیب‌ها، ایجاد قرارگاه ملی، واریز یارانه خانواده‌های بدسرپرست به حساب مادر خانواده و... توضیحاتی را ارائه کردند.


به گزارش اشتغال اتبا ع خارجی صبح امروز سه شنبه دویست‌ و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر با حضور روسا و نمایندگان دستگاه‌های دخیل در امر بهبود آسیب‌های اجتماعی پایتخت برگزار شد که هر کدام از دستگاه‌ها به ارائه گزارشی پرداختند که موجب واکنش‌هایی از سوی اعضای شورای شهر شد به گونه‌ای که فاطمه دانشور رییس کمیته اجتماعی شورا با بیان اینکه شب‌ها مادران و کودکان در خیابان‌ها می‌خوابند و نه بهزیستی و نه کمیته امداد جایی را برای آنها در نظر می‌گیرد، گفت: سازمان بهزیستی مادران و کودکان را از یکدیگر جدا می‌کند برهمین اساس آنها تمایلی برای رفتن به مراکز بهزیستی ندارند و بعضا در سرویس‌های بهداشتی مخفی می‌شوند تا مأموران پلیس و بهزیستی از آنان عبور کنند و تنها یک مسافرخانه در تهران اقدام به پذیرش این افراد می‌کند که ما درصدد آن هستیم با کمک سردار ساجدی‌نیا مجوزات لازم را برای این مسافرخانه اخذ کنیم.

وی خطاب به قالیباف و فتاح و دیگر مسوولان حاضر در این جلسه افزود: ممکن است شما مسئولان فردا نباشید؛ اما NGOها ده‌ها سال است که با مشکلات مردم سروکار دارند و چرا در تصمیم‌گیری‌ها و اتخاذ سیاست‌های کلان آنها را دخالت نمی‌دهید؟

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه کودک افغانی را می‌شناسم که پدرش کارتن‌خواب است و مادرش خودکشی کرده، تصریح کرد: متاسفانه قانونی برای پوشش آسیب‌دیدگان اتباع خارجی نداریم.

دانشور با بیان اینکه چند مادر و کودک باید بمیرند که مسئولان باور کنند چه خبر است، گفت: قانونی درخصوص تولد کودکان خارج از نکاح قانونی وجود ندارد و مجلس باید ورود کند.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی همچنین اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه خوشحالیم پس از سال‌ها مسئولان اعتراف کردند که در حوزه ساماندهی آسیب‌های اجتماعی مشکلاتی را داریم، افزود: من با ایجاد قرارگاه مخالف هستم؛ چراکه بحث ساماندهی آسیب‌های اجتماعی نرم و فرهنگی باید صورت گیرد.

همچنین احمد دنیامالی رییس کمیسیون حمل و نقل نیز با انتقاد از تفاوت در ارائه آمارهای مربوط به آسیب‌دیدگان اجتماعی گفت: بزرگترین مسئولیت ما جلوگیری از توسعه آسیب‌های اجتماعی است که اگر برای آن تدبیری اندیشیده نشود، آسیب‌ها با سرعت زیاد رشد می‌کنند.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی، همچنین معصومه آباد رییس کمیته ایمنی شورا با بیان اینکه شهرداری بالاتر از ظرفیت و توان خود در حوزه آسیب‌های اجتماعی وارد شده است، اظهار کرد: باید چاره‌ای اندیشیده شود تا آسیب‌ها به سمت محله‌های دیگر سرازیر نشوند.

وی ضمن انتقاد از نظارت بهزیستی بر کمپ‌های ترک اعتیاد گفت: مبنای تفاهم‌ و قرارداد با برخی پیمانکاران در حوزه ترک اعتیاد، میزان پذیرش است و برخی افراد تلاش می‌کنند آمار خود را بالا ببرند و برهمین اساس درصد بازگشت معتادان زیاد است.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران افزود: پیشنهاد می‌شود تمهیداتی اندیشیده شود تا یارانه مردان بدسرپرست به حساب خانواده‌های آنان ریخته شود.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی، مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه اقدامات شهرداری در تهران نباید زمینه جذب کارتن‌خواب‌های دیگر را ایجاد کند، گفت: ما در زمینه ترک اعتیاد موفق نبوده‌ایم و باید تمهیداتی در سراسر کشور اندیشیده شود تا در قالب قرارگاه ملی بتوانیم به وضعیت معتادان توجه کنیم.

همچنین عباس جدیدی عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با بیان اینکه جای وزیر کار در این جلسه خالی است، گفت: باید وزیر پاسخ دهد که چرا فکری به حال اشتغال جوانان نمی‌کند تا آنها جذب اعتیاد نشوند؟

همچنین مختاباد رییس کمیته هنری شورا با انتقاد از تعدد دستگاه‌ها در امر ساماندهی آسیب‌های اجتماعی افزود: بهزیستی قوانین خود را دارد و اگر نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند، اختیارات خود را به شهرداری بدهد تا بتوانیم فکری به حال اوضاع کنونی کنیم.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی، مهدی چمران رییس شورای شهر تهران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری برای حل آسیب‌های اجتماعی گفت: نمایندگان مردم در پایتخت نباید منتظر دولت و مجلس بمانند و هشدار مقام معظم رهبری را جدی بگیرند و اقدامات خود را آغاز کنند.

۱۴ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید