اخبار

ازدواج غیرقانونی مهم‌ترین معضل اتباع خارجی در کردستان

ازدواج غیرقانونی مهم‌ترین معضل اتباع خارجی در کردستان
مدیرکل اتباع و امور خارجه استانداری کردستان، ازدواج غیرقانونی و ثبت نشده اتباع خارجی را مهم‌ترین معضل موجود در رابطه با حضور اتباع خارجی در استان دانست و گفت: ازدواج افراد بدون انجام آزمایش‌های لازم و بدون ثبت قانونی، مهم‌ترین مشکل ناشی از حضور اتباع خارجی در استان کردستان است.

به گزارش  سرویس استانی اشتغال اتبا ع خارجی ، «مسلم کاظمی»، امروز(شنبه هفتم آذرماه) در نشست با خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان، اظهار کرد: امسال سه طرح مهم در رابطه با اتباع خارجی در سراسر کشور و به‌دنبال آن در کردستان اجرا می‌شود.

وی افزود: آمایش مهاجران و اتباع خارجی استانداری کردستان از سال 81 به‌منظور رسیدگی به وضعیت مهاجران آغاز شد و امسال نیز دهمین دوره آن در حال اجراست.

مدیرکل اتباع و امور خارجه استانداری کردستان گفت: تبدیل وضعیت اقامت، تبدیل پناهندگی به پاسپورت، درخواست تابعیت و ... از جمله اقداماتی است که اتباع و مهاجران در صورت دارا بودن کارت آمایش می‌توانند نسبت به برطرف کردن آن‌ها اقدام کنند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون 500 خانوار تبعه خارجی که حدود 3000 نفر را شامل می‌شود، در استان کردستان حضور دارند که 90 درصد آن‌ها از عراق بوده و بیشتر در شهرستان‌های بانه و مریوان ساکن هستند.

کاظمی با اشاره به رایزنی‌های انجام‌شده با وزارت کار و امور اجتماعی، در ادامه از صدور کارت و دریافت جواز برای برپایی مشاغل برای اتباع خارجی خبر داد.

وی ادامه داد: اتباع خارجه با داشتن مجوز می‌توانند نسبت به ایجاد هرگونه مشاغل غیردولتی برای خود اقدام کنند.

مدیرکل اتباع و امور خارجه استانداری کردستان، هم‌چنین از صدور کارت سلامت برای اتباع خارجی خبر داد و گفت: اتباع خارجی با داشتن این کارت می‌توانند از مزایای بیمه سلامت بهره‌مند شوند.

وی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتن هم‌چنین دریافت جواز ایجاد مشاغل اتباع خارجی را منوط به دارا بودن کارت آمایش اعلام کرد.

کاظمی، ازدواج غیرقانونی و ثبت نشده اتباع خارجی را مهم‌ترین معضل موجود در رابطه با حضور اتباع خارجی در استان برشمرد و افزود: ازدواج افراد بدون انجام آزمایش‌های لازم و بدون ثبت قانونی مهم‌ترین مشکل ناشی از حضور اتباع خارجی در استان است.

وی خاطرنشان کرد: به فرزندان متولد شده اتباع خارجی کارت اقامت داده نمی‌شود و این مهم‌ترین پیامد ازدواج غیرقانونی اتباع است.

مدیرکل اتباع و امور خارجه استانداری کردستان با اشاره به این‌که بیشترین میزان ازدواج اتباع خارجی در شهرستان‌های بانه و مریوان است، یادآور شد: ازدواج اتباع خارجی در ایران منوط به دریافت اجازه از دولت می‌باشد.

۱۴ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید