اخبار

5000 تبعه خارجی معلول در خراسان رضوی

5000 تبعه خارجی معلول در خراسان رضوی
معاون مدیرکل اتباع خارجی استان خراسان رضوی گفت: طرح‌هایی مبنی بر شناسایی کل معلولان تبعه خارجی استان با مشارکت سازمان بهزیستی طی سال 2016 درنظرگرفته شده است.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی، حسین احمدی، امروز 14 دی‌ماه در جشن پوشش کامل برنامه C.B.R در خراسان رضوی، با تاکید براینکه پناهندگان معلول دارای تشکل‌های موفقی هستند که سیاست ما نیز متمرکز کردن آنها بوده است، اظهار کرد: برخی از این اتباع خارجی دچار معلولیت بودند که باید شناسایی شوند و سازمان ملل متحد نیز به این مسأله ورود پیدا کرده است..

وی با اشاره به وجود 150 هزار اتباع خارجی در خراسان رضوی، ادامه داد: ما از سال 2012 وارد برنامه C.B.R شده‌ایم و حدود 5000 مهاجر در شهرستان تربت جام ساکن بودند و سایر آنان نیز در مناطق شهری با بهره‌مندی از خدمات یکسان زندگی‌ می‌کنند.

وجود 5000 تبعه خارجی معلول در استان خراسان رضوی

حمیدرضا پوریوسف، مدیرکل سازمان بهزیستی خراسان رضوی در ادامه از وجود 5000 تبعه خارجی معلول در این استان خبرداد و خاطرنشان کرد: استان خراسان رضوی دارای 150 هزار تبعه خارجی که دارای کارت آمایش هستند است و به ‌منظور کمک به اتباع خارجی چندین سال است که برنامه C.B.R را برای آنها درنظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه معلولیت یک رودخانه جاری بوده است، تاکید کرد: شبکه بسیار توانمند C.B.Rدر بین آنها فعالیت دارد زیرا آسیب‌های اجتماعی در روستاهای کشور افزایش یافته که باید از این آسیب‌ها پیشگیری شود.

مدیرکل سازمان بهزیستی خراسان رضوی به دستمزد پایین تسهیل‌گران اشاره کرد و افزود: می‌توان مهارت‌های تسهیل‌گران را در پیشگیری از آسیب‌های جامعه، مهارت‌های قبل از ازدواج و فرزندپروری به‌کار گرفت و ما آمادگی انعقاد تفاهم‌نامه بین حوزه‌ای پایلوت را به‌منظور پیشگیری از آسیب‌هایی که جامعه را تهدید می‌کند داریم زیرا C.B.R پتانسیل خوبی را در این زمینه دارد.

پوریوسف بیان کرد: شبکه وسیع C.B.R متشکل از 50 تسهیل‌گر میانی با تحصیلات مرتبط است که در سازمان بهزیستی چنین شبکه‌ای در هیچ حوزه‌ای وجود ندارد.

وی با تاکید براینکه اینک تسهیل‌گران محلی به منظور شناسایی خانواده‌های پرخطر و پیشگیری از معلولیت، شجره‌نامه ژنتیک را در روستاها رسم می‌کنند، عنوان کرد: امیدواریم در چشم‌انداز آینده C.B.R بتوانیم علاوه بر مناطق روستایی، حاشیه‌های شهری را نیز تحت پوشش قرار دهیم.

مدیرکل سازمان بهزیستی خراسان رضوی یادآورشد: تفاهم‌نامه‌ای با سازمان تعاون و فنی ‌وحرفه‌ای کشور منعقد شده است تا بتوان در خصوص اشتغال C.B.R ایفای نقش نمود.

وجود 1000 تسهیل‌گر فعال در برنامه C.B.R استان خراسان رضوی

مسعود فیروزی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه یک شبکه توانمند آموزش دیده شده، تحت عنوان هزار تسهیل‌گر در سراسر استان خراسان رضوی سازماندهی کرده‌ایم که وظیفه اصلی آن توانبخشی در جامعه است، اظهار کرد: حدود یک هزار تسهیل‌گر در 3332 روستا با یک میلیون و 800 هزار نفر در برنامه C.B.R استان خراسان رضوی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: بهزیستی آمادگی همکاری با هلال‌احمر و مدیریت بحران استانداری را در وقوع شرایط خاص دارد که بتوان از پتانسیل‌های شبکه C.B.R استفاده کرد.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی با اعلام اینکه مشکل شناسایی معلولان در استان وجود ندارد، تصریح کرد: شناسایی معلولان جدید تقریبا کامل شده و امیدواریم با همکاری مسئولان رشد تولد تعداد معلولان کاهش یابد.

فیروزی با تاکید برتوانمندسازی اقتصادی معلولان، ادامه داد: اگر در حوزه توانمندسازی اقتصادی معلولان سکون داشته باشیم قطعا موفقیتی در برنامه‌هایمان نخواهیم داشت.

وی عنوان کرد: اگر بتوان تعاملی بین فرد و اجتماع ایجاد نمود که آنان بدون هیچ نگرانی بتوانند به دنبال احقاق حقوقشان در جامعه باشند در این صورت بسیاری از مشکلاتشان برطرف خواهد شد و ما نیز باید برای افزایش اعتماد به نفس معلولان در جامعه یک برنامه هدفمند داشته باشیم.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه تشویق معلولان با ایجاد تشکل‌های قانونمند و هم‌گرایی بین آنها باید فراهم شود، اضافه کرد: باید برای معلولان در خصوص حقوقشان مطالبه ایجاد شود و ما وظیفه داریم حداکثر مطالبات آنان را تامین کنیم.
۲۱ دی ۱۳۹۴ ۱۶:۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید