اخبار

معاون اداره کل اتباع خارجی: بیش از 900 هزار افغانی در ایران سکونت دارند

معاون اداره کل اتباع خارجی: بیش از 900 هزار افغانی در ایران سکونت دارند
معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: بیش از 900 هزار تبعه افغانستان در شهرهای مختلف ایران سکونت دارند
به گزارش سرویس استانی اشتغال اتباع خارجی، حجت الاسلام «محمد علی صالحی» در حاشیه بازدید از مرز دوغارون در شهرستان تایباد استان خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد از مهاجران در صورت بازگشت به افغانستان نقش بسزایی در آبادانی کشور خود خواهند داشت.
وی اظهار کرد: ایران تاکنون خدمات بسیاری برای توانمند سازی به مهاجران افغانستانی ارایه کرده است و امیدواریم که نسل دوم و سوم این مهاجران هر چه بیشتر با کشور خود آشنا شوند و با بهره گیری از علوم مختلف در ایران بتوانند برای آبادانی کشور خود گام های بلندی بردارند.
وی به حمایت های سازمان ملل اشاره کرد و گفت: سازمان ملل باید حضور جدی تر و قوی تر در این حوزه داشته باشد و دولت جمهوری اسلامی ایران را در ارایه خدمات مطلوب تر به مهاجران خارجی همراهی کند.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: 150هزار کارت اقامت برای مهاجران افغانستانی در این استان صادر شده و این استان بعد از تهران رتبه دوم را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
«محمد عجمی» افزود: این استان دارای 100 هزار نفر مقیم دارای روادید و 60 هزار دانش آموز افغانستانی است.
وی اظهار کرد: با توجه به کمک های بشر دوستانه جمهوری اسلامی ایران و روابط متقابل با کشور افغانستان ارایه خدمات به اتباع این کشور یکی از مهمترین برنامه های ما در مرز دوغارون است.
وی گفت: مرزهای شرقی این استان بویژه در شهرستان تایباد با حضور نیروهای مرزبانی از ناامن ترین مرزها برای ورود متجاوزین مرزی محسوب می شود و با افرادی که به صورت غیر قانونی وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شوند به صورت قانونی برخورد می شود.
فرماندار تایباد نیز در این مراسم به جایگاه مرز دوغارون اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیش از 85 درصد مهاجران افغانستانی که قصد بازگشت به کشور خود را دارند از طریق این مرز وارد کشور خود می شوند و روزانه دست کم هزار و 500 نفر از اتباع افغانستان به صورت داوطلبانه به کشور خود بازمی گردند.
«حسین شرافتی راد» افزود: مرز دوغارون به عنوان یکی از معبر های رسمی کشور به عنوان پیشانی نظام از سوی مرزهای شرقی است که لازم است دولت برای ایجاد زیر ساخت های لازم در حوزه های مختلف به این منطقه نگاه ویژه ای داشته باشد.
در این مراسم جمعی از دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در مراکز آموزشی ایران نیز ضمن بازدید از مرز دوغارون با نحوه خروج داوطلبانه اتباع افغانستان از این مرز و کمک های جمهوری اسلامی ایران به آنان در این زمینه آشنا شدند.
شهرستان 114هزار نفری تایباد در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
۶ بهمن ۱۳۹۴ ۱۵:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید