اخبار

٢٠هزار فرزند بی‌ شناسنامه در خراسان‌رضوی

٢٠هزار فرزند بی‌ شناسنامه در خراسان‌رضوی
مدیر‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان‌رضوی گفت‌: بر‌اساس برآوردها، آمار فرزندان فاقدهویت حاصل   ازدواج‌های غیرقانونی زنان ایرانی با اتباع خارجی در استان بالغ‌بر ٢٠‌هزار نفر است.

مدیر‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خبر داد ٢٠هزار فرزند بی‌ شناسنامه در خراسان‌رضوی


به گزارش اشتغال اتباع خارجی محمد عجمی افزود‌: آمار  ازدواج‌های زنان ایرانی با اتباع خارجی در خراسان‌رضوی بالغ‌بر ١٢‌هزار مورد برآورد می‌شود که از این تعداد تاکنون ۵هزارو٣٠٠ مورد آن با قوانین تسهیل‌شده ثبت شده یا با مجوز دولت و به‌صورت رسمی انجام گرفته است.

مدیر‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان‌رضوی  گفت‌: دراین‌میان ۶هزار‌و‌٧٠٠ مورد از این ازدواج‌ها غیر‌قانونی و غیرمجاز است که بخشی از آن‌ها که براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مربوط به قبل از سال‌‌٨۵ است، قابل ثبت است‌.
وی با تاکید بر ضرورت آشنایی اقشار مختلف جامعه  با قوانین مختلف تصریح کرد‌: یکی از این قوانین که ضرورت دارد هم اتباع خارجی و هم ایرانی نسبت به آن آگاهی بیشتری داشته باشند، موضوع ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و بالعکس است.
وی با بیان اینکه چالش عمده مربوط به ازدواج زنان  ایرانی با اتباع خارجی است که طی سال‌های گذشته حجم درخورتوجهی از این ازدواج‌ها انجام شد و عمده آن‌ها هم بدون اجازه دولت و به‌صورت غیر‌رسمی انجام گرفت‌.
 � 
لزوم دریافت مجوز دولتی برای ازدواج با اتباع خارجی
وی اظهار کرد‌: در بحث ازدواج بانوان ایرانی با مردان  خارجی گذشته از توافق طرفین، آنان باید مجوز رسمی دولت را دریافت کنند که تا امروز بخشی از آن‌ها قانونی شده و فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها برای دریافت مدارک هویتی و قانونی مشکلی ندارند.
وی گفت‌: این افراد تا هجده سال در تابعیت پدر  هستند و بعد از آن براساس قانون، یک سال فرصت دارند به تابعیت پدر بمانند یا برای دریافت تابعیت مادر درخواست و تقاضا دهند.مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان‌رضوی گفت‌: تاکنون برای ٣هزار نفر از این افراد که تقاضای تابعیت مادر را داشته‌اند، پرونده تشکیل شده و برخی هم شناسنامه دریافت کرده‌اند.
وی ادامه داد‌: اما مشکل اصلی فرزندان حاصل  از ازدواج‌های غیر‌رسمی زنان ایرانی با اتباع خارجی است؛ به‌گونه‌ای که فرزندان آنان بدون مدرک هستند و مشمول قانون تابعیت مادر ایرانی هم نمی‌شوند، چون ازدواج رسمی نشده 
است.
� 
تاسیس واحد مشاوره ویژه اتباع خارجی
به‌گفته وی‌، فرزندان این گروه که به‌نوعی فاقد هویت  محسوب می‌شوند، بالغ‌بر ٢٠‌هزار نفر برآورد می‌شود.
وی تصریح کرد‌: در موضوع ازدواج مردان ایرانی با زنان  خارجی در‌صورتی‌که ازدواج رسمی و قانونی باشد، زن به تابعیت همسر درمی‌آید و فرزندان هم از بدو تولد تابعیت ایران را دریافت می‌کنند.مدیر‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان‌رضوی بااشاره به اینکه طی سال‌های اخیر اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای برای ممانعت از ازدواج‌های غیر‌قانونی زنان ایرانی با اتباع خارجی انجام شده است‌، گفت‌: واحد اختصاصی برای مشاوره ویژه این افراد در اداره اتباع تشکیل شده و مشاوره‌های لازم را به افراد ارائه می‌دهد که این خود موجب شده تا حدی این ازدواج‌ها به‌سمت قانونمندی پیش برود.به‌گفته عجمی، براساس آمارها در خراسان‌رضوی بالغ‌بر ٣٢٠‌هزار تبعه خارجی وجود دارد که از این تعداد ٢۵٠‌هزار نفر دارای مدارک اقامتی و قانونی و کارت آمایش و... هستند و مابقی غیر‌مجاز محسوب می‌شوند.

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ۱۴:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید