اخبار

شکسته شدن تابوی 50 ساله بکارگیری کارگران خارجی در ژاپن

شکسته شدن تابوی 50 ساله بکارگیری کارگران خارجی در ژاپن
نمایندگان احزاب مخالف و موافق دولت و همچنین حزب حاکم ژاپن با آغاز مناظره ها و گفت وگوهای خود در خصوص بکارگیری کارگران و مهاجران خارجی، به بررسی موضوعی پرداختند که پیش از این برای آنان چالش برانگیز بود.
به گزارش اشتغال اتباع خارجی به نقل ازایرنا، نزدیک به 50 سال است که در ژاپن بکارگیری نیروهای خارجی به عنوان کارگر یک «تابو» محسوب می شد و مطرح شدن چنین مباحثی برای افرادی که علاقمند به حل و فصل این مساله بودند، دردسرهای زیادی داشت.
بررسی طرح موجود در پارلمان ژاپن که از امروز جمعه آغاز شده، پس از آن صورت می گیرد که اعلام شد جمعیت این کشور به دلیل زاد و ولد کم، یک میلیون نفر کاهش یافته و این روند کاهشی نیز قرار است همچنان ادامه داشته باشد.
اگرچه «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن معتقد است که نباید فقط در اندیشه استخدام کارگران خارجی بود بلکه می توان با بکارگیری زنان بیشتر و همچنین استفاده از سالمندان ژاپنی مشکلات را حل و فصل کرد، اما صاحبان صنایع و مشاغل، مخالف این نظریه هستند و اصرار دارند موضوع طرح جذب کارگران خارجی باید هر چه سریعتر به نتیجه برسد.
آنان می گویند که ژاپن برای حل مشکلات تولیدی و تامین نیروی کار جوان باید به سمت بکارگیری کارگران خارجی حرکت کند و چاره ای جز این ندارد.
بسیاری از کارشناسان، بالا رفتن استاندارد زندگی در ژاپن را دلیل نپذیرفتن برخی مشاغل از سوی مردم این کشور می دانند. به این معنی که کارهای پست و ‏ساده، دیگر مطلوب ژاپنی‏ ها نیست‏ و بیشتر آنان چنین کارهایی را مناسب‏ وقار و احترام خود نمی ‏بینند.
وجود هزاران شغل کارگری که حقوق نسبتا خوبی‏ هم دارند اما کارگران ژاپنی را جلب نمی‏ کند، یکی از دلایل مهم بروز این مشکل برای دولت توکیو نام برده می شود.
«یوشیو کیمورا» از نمایندگان حزب حاکم لیبرال دمکرات در این باره می گوید: ما به طور جدی با مشکل کاهش جمعیت روبرو هستیم اما نمی دانیم مساله مهاجرت را چطور تنظیم کنیم تا مشکلی پیش نیاید.
روزنامه «ساوت چاینا» می نویسد که بر خلاف «کیمورا» که مایل به افزایش شمار کارگران خارجی است بسیاری از نمایندگان حزب حاکم در ژاپن چنین باوری ندارند.
نشریه هنگ کنگی می افزاید که نزدیک به 2 میلیون و 100 هزار کارگر خارجی در ژاپن هستند که معادل 1.3 درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهد.
براساس آمارهای موجود، مشکل پیش رو باعث شده تا ژاپن در سالهای اخیر میزبان کارگران خارجی غیرقانونی زیادی باشد که خود را از کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند کره جنوبی، فیلیپین‏ و تایلند و حتی از برخی کشورهای دور دنیا همچون غنا و نیجریه‏ به این کشور رسانده اند.
با آن ‏که این کارگران‏ خارجی کمتر از یک درصد جمعیت ژاپن‏ را تشکیل می‏ دهند، شمار آنان در سالهای‏ اخیر افزایش حیرت‏ انگیزی داشته و این مساله با توجه به کاهش قابل توجه رشد جمعیت این کشور که اخیرا اعلام شده؛ مقامات ژاپنی را به فکر تغییر قوانین جذب کارگران خارجی انداخته است.
براساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته در این کشور، به نظر می‏ رسد مردم ژاپن‏ به طور کلی وجود کارگران خارجی را با توجه به شرایط و نیاز کشور به نیروی کار پذیرفته‏ اند، اما پذیرش این موضوع باید از سوی نمایندگان مجلس و دولتی صورت بگیرد که تا به امروز طرح آن برای آنان عملی نبود.
پیش بینی شده است که جمعیت ژاپن تا سال 2048 میلادی به زیر 100 میلیون نفر برسد و تا سال 2060 میلادی این رقم نزدیک به 87 میلیون نفر باشد.
با این حال «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن تاکید دارد با اجرای سیاست های تنظیم جمعیت باید تلاش کرد تا شمار ژاپنی ها تا سال 2060 میلادی به کمتر از 100 میلیون نفر نرسد.
انتظار می رود که تا آن زمان نزدیک به 40 درصد از جمعیت ژاپن بیش از 65 سال داشته باشند.
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ۱۹:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید