اخبار

حضور اتباع خارجی غیرمجاز در کشور امسال ساماندهی می شود

حضور اتباع خارجی غیرمجاز در کشور امسال ساماندهی می شود
عضو کمیسیون اصل نود مجلس با یادآوری تلاش‌های مجلس برای ساماندهی اتباع غیرمجاز درسال ۹۴، گفت: وزارت کشور درسال گذشته طرحی را با مشارکت مجلس برای این موضوع آماده کرد که درسال ۹۵ اجرایی می شود.

 

به گزارش سرویس اجتماعی اشتغال اتباع خارجی به نقل از خانه ملت حسین آذین درباره اقدامات صورت گرفته از سوی دولت و مجلس برای ساماندهی اتباع غیرمجاز درسال 94، گفت: حضور اتباع غیرمجاز مشکلات بسیاری برای مردم به ویژه استان‌های شرقی و جنوبی کشور به وجود آورده که در همین زمینه سال گذشته سوالی از وزیرکشور مبنی بر اقدامات  صورت گرفته برای ساماندهی اتباع غیرمجاز در صحن علنی مطرح شد.

نماینده مردم انار و رفسنجان درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عمده اتباع غیرمجاز در کشورمان تبعه کشور افغانستان هستند، افزود: طبق آمارهای مطرح شده درحال حاضر حدود 3 تا 3.5 میلیون تبعه بیگانه در ایران زندگی می کنند که متاسفانه بیش از نصف این تعداد غیرمجاز هستند، بنابراین  با توجه به اینکه اتباع بیگانه غیرمجاز از امکانات کشور مانند بهداشت و درمان استفاده کرده و از حقوق مترتب بر فعالیت های خود برخوردار هستند باید اقدامی درجهت ساماندهی آنها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه اتباع بیگانه غیرمجاز عوارض و مالیات پرداخت نمی‌کنند، تصریح کرد: به طورحتم این افراد برای کشور هزینه سازی می‌کنند بنابراین وزارت کشور باید به عنوان متولی اصلی، ساماندهی اتباع غیرمجاز را در دستور کار قرار می‌داد تا حضور اتباع بیگانه در کشور به شکل قانونمند باشد.

آذین با بیان اینکه قانونمندی به معنای اخذ ویزا و دارا بودن شناسنامه مشخص است،گفت: فعالیت اتباع بیگانه در کشور باید دارای ضوابط و قوانین مشخصی باشد، به این معنا که وزارت تعاون باید مشاغل مجاز برای فعالیت اتباع بیگانه را تعریف کند؛ البته درسال 94 مجلس طرح کفالت برای ساماندهی اتباع بیگانه را مطرح کرد به این صورت که هرفرد ایرانی بتواند تعدادی از اتباع بیگانه را تحت کفالت خود قراردهد تا مسائل امنیتی به جهت حضور اتباع بیگانه رعایت شود.

این نماینده مردم درمجلس نهم با اشاره به اینکه بخشی از ناامنی های کشور حاصل از حضور اتباع غیرمجاز است، افزود: البته مسئولان جمهوری اسلامی ایران درهمه شرایط با اتباع بیگانه  با احترام برخورد کردند اما اگرحضور اتباع بیگانه قانونمند باشد مشکلی به لحاظ مسائل امنیتی نیز به وجود نمی آید؛ درهمین رابطه وزارت کشور نیز طرحی را آماده کرده است که درآینده ای نزدیک عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه مجلس در سال گذشته طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور و وزیر کشور تمام چالش های حضور اتباع بیگانه را متذکر شد، تصریح کرد: البته به راهکارهای ساماندهی اتباع بیگانه نیز در همین نامه اشاره شد که در همین راستا اقدام دولت برای ساماندهی اتباع بیگانه برگزاری جلسات مکرر با مجلس و آماده سازی طرح مذکور در سال 94 بود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح کفالت نمایندگان در لایحه دولت برای ساماندهی اتباع بیگانه گنجانده شده است، افزود: به طورحتم لایحه وزارت کشور برای ساماندهی اتباع بیگانه درسال 95 اجرایی می شود، البته طرح نمایندگان برای اینکه یک فرد ایرانی کفالت چند تبعه بیگانه را برعهده بگیرد نیز نقش بسیار مهمی درساماندهی اتباع بیگانه دارد.

۷ فروردین ۱۳۹۵ ۱۵:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید