اخبار

چهار هزار و 608 نفر ساعت آموزش فنی به اتباع عراقی در ایلام ارائه شد

چهار هزار و 608 نفر ساعت آموزش فنی به اتباع عراقی در ایلام ارائه شد
ایلام - ایرنا - رئیس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل فنی و حرفه ای ایلام گفت: پارسال چهار هزار و 608 نفر ساعت آموزش مهارت‌های کاربردی و فنی به اتباع عراقی مقیم این استان ارائه شده است.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی علی خردمند اظهار کرد: این آموزش ها بر اساس تفاهمنامه سه جانبه بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ارائه شده است.

وی افزود: پارسال آموزش مهارتی برای 24 نفر از اتباع عراقی نیز در سطح این استان برگزار شد که 12 نفر در رشته برق خودرو آقایان و 12 نفر از خانم ها در دوره ایمنی و بهداشت آموزش های لازم را فرا گرفتند.

رئیس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل فنی و حرفه ای ایلام یادآور شد: با توجه به تفاهم‌نامه کنسولگری، آموزش های مهارتی به اتباع خارجه توسط این اداره کل با بهره‌مندی از اساتید متخصص و به صورت رایگان انجام می شود.

خردمند با اشاره به نقش مهم سازمان فنی و حرفه ای کشور در خصوص برگزاری این دوره ها گفت: در واقع این آموزش ها به منظور فراهم آوردن بسترهای مناسب جهت توانمند سازی شغلی اجرا می شود.

وی با اشاره به خدمات آموزشی این اداره کل در سال گذشته در سطح این استان تاکید کرد: سال گذشته خدمات آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای به افراد در 2 بخش دولتی و خصوصی در این استان بالغ بر سه میلیون و 865 هزار نفر ساعت بوده است.

رئیس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل فنی و حرفه ای ایلام یادآور شد: از این میزان 2 میلیون و 265 هزار نفر ساعت در بخش دولتی و یک میلیون و 600 هزار نفر ساعت نیز در بخش خصوصی آموزش ارائه شده است.

استان ایلام به سبب همسایگی با عراق سال هاست پذیرای هزاران نفر از اتباع این کشور به عنوان معاودین عراقی است، بخش عمده ای از عراقی های مقیم ایلام به علت داشتن اصالت ایلامی، پیش از آغاز دفاع مقدس و حمله رژیم بعث به ایران با فرمان صدام دیکتاتور معدوم این کشور به ایران و از جمله استان ایلام رانده شدند.

برپایه برخی آمارهای غیررسمی اکنون نزدیک به 10 هزار عراقی در استان ایلام زندگی می کنند.

بسیاری از عراقی های مقیم ایلام بدنبال سقوط رژیم بعث صدام، پس از سال ها زندگی و کار در استان ایلام دوباره به کشور خود بازگشتند.

۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ۰۷:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید