اخبار

کارفرمایان به ازای هر تبعه خارجی، باید سه کارگر ایرانی جذب کنند

کارفرمایان به ازای هر تبعه خارجی، باید سه کارگر ایرانی جذب کنند
معاون اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با بیان اینکه اتباع خارجی بدون اخذ مجوزات قانونی لازم، حق اشتغال در هیچ واحدی را ندارند، گفت: کارفرمایانی که بدون مجوز قانونی نسبت به جذب اتباع خارجی اقدام کنند، به عنوان متخلف شناسایی و جریمه خواهند شد.


رضا میرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: اتباع خارجی بدون اخذ مجوز، حق فعالیت در هیچ واحدی را ندارند و اگر اتباع خارجی متقاضی اشتغال در شرکت یا یک واحد اقتصادی باشند، کارفرمای مربوطه باید قبل از استخدام، درخواست اشتغال به کار تبعه خارجی مذکور را به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ارسال کند.
وی افزود: سپس این درخواست در هیات فنی اشتغال اتباع خارجی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی می‌شود و در صورت لزوم و نیاز به حضور تبعه خارجی در آن واحد اقتصادی، «روادید با حق کار» با یک محدوده زمانی معین برای آن تبعه صادر خواهد شد.
میرانی تصریح کرد: همچنین کارفرمایانی که برای استخدام اتباع خارجی اقدام به اخذ مجوز و روادید می‌کنند باید به ازای استخدام هر تبعه خارجی سه نفر نیروی ایرانی در بخشی که آن تبعه خارجی فعالیت می‌کند را استخدام کنند تا انتقال تجربیات و علم صورت بگیرد و پس از اتمام کار تبعه خارجی، وابستگی و نیاز به حضور آن تبعه در آن واحد اقتصادی از بین برود.
وی عنوان کرد: شناسایی اتباع خارجی غیر مجاز و اتباع مجازی که بدون مجوز در واحدی اشتغال دارند، از وظایف اصلی بازرسین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و این بازرسین باید در طول روز به صورت ادواری یا اختصاصی از شرکت‌ها بازدید کنند.
میرانی گفت: بازرسان اداره‌کل تعاون علاوه بر مسائل ایمنی، حفاظتی و بهداشت نیروی کار، وضعیت اشتغال اتباع خارجی را نیز بررسی می‌کنند و در صورتی‌که اتباع خارجی بدون مجوز در شرکت یا واحدی مشغول به کار مشاهده شوند، کارفرمای مربوطه به ازای هر روز که آن تبعه خارجی را به کار گمارده است، جریمه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین تبعه خارجی که بدون اخذ روادید و مجوز لازم در شرکت یا واحدی مشغول به کار است یا باید اخراج شود یا مجوزهای لازم را اخذ کند. سال گذشته نیز آمار زیادی از اتباع خارجی مشغول به کار بدون مجوز و کارفرماهای متخلف داشتیم اما شرکت‌های بزرگ نفتی، توسعه نیشکر و… در استان اکثرا به صورت قانونمند حرکت و مجوزهای لازم را برای استخدام اتباع خارجی اخذ می‌کنند.
معاون اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بیان کرد: انتظار داریم مردم نیز در صورت مشاهده اتباع خارجی مشغول به کاری که بدون مجوز در شرکت یا واحدی اقتصادی فعالیت می‌کنند، سریعا مراتب را به نیروی انتظامی یا اداره‌کل اتباع خارجی استانداری اعلام کنند و ما نیز سریعا بازرسین خود را به واحد یا شرکت متخلف می‌فرستیم و در صورت بروز تخلف، برخوردهای لازم را انجام می‌دهیم.

۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۷:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید