اخبار

824 تبعه خارجی شاغل در واحدهای کارگری درسیستان و بلوچستان اخراج شدند

824 تبعه خارجی شاغل در واحدهای کارگری درسیستان و بلوچستان اخراج شدند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: 824 تبعه خارجی شاغل در واحدهای کارگری در این استان سال گذشته اخراج و نیروی کار ایرانی جایگزین شدند.
 
به گزارش اشتغال اتباع خارجی ، مهرداد جهاندیده اظهار داشت: 13 هزار و 747 مورد بازدید از کارگاه های استان سال گذشته انجام شده است که این تعداد اتباع خارجی غیر مجاز شناسایی و 283 نیروی کار ایرانی جایگزین شدند.
وی ادامه داد: 498 مورد صدور برگ جریمه برای کارفرمایان متخلف صادر شده که در این راستا 194 کارفرما به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی با اشاره به اینکه استفاده از اتباع خارجی از جرایم محسوب می شود، افزود: میزان جریمه سال 95 کارفرمایان متخلف که اقدام به استفاده از اتباع خارجی فاقد مجوز کار کنند، به استناد بند (ج) ماده 11 قانون، متخلفان به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه می شوند.
وی با اشاره به مصوبه شورای عالی کار گفت: حداقل دستمزد روزانه 270 هزار و 722 ریال در سال 95 تعیین ‌شده و مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی یک میلیون و 353 هزار و 610 ریال است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان ادامه داد: مبلغ فوق‌ در خصوص کارفرمایان متخلف اعمال و در صورت تکرار تخلف، این میزان جریمه 2 برابر می شود.
جهاندیده با توصیه به کارفرمایان برای پرهیز از هرگونه اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی گفت: بر اساس قانون هرگونه به ‌کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایان متخلف برابر قانون از یک تا 90 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌ شوند.
وی افزود: 91 دوره آموزشی عمومی و تخصصی مرتبط با ایمنی و بهداشت کار در سال گذشته برای کارفرمایان و کارگران برگزار و 49 هزار و 996 ساعت آموزش ارایه شده است.
وی بیان کرد: نقش آموزش ایمنی و بهداشت‌ کار در جهت بالا بردن سطح دانش ایمنی کارکنان و جلوگیری از حوادث ناگوار، ایجاد و ترویج فرهنگ ایمنی امری ضروری و اجتناب ‌ناپذیر است.
۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۷:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید