اخبار

3500پرونده تابعیت برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی

3500پرونده تابعیت برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی گفت: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تاکنون سه هزار و 500 پرونده تابعیتی برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در این استان تشکیل شده است.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی محمد عجمی افزود: بخشی از این افراد توانسته اند تابعیت ایران را دریافت کنند و تعدادی هم در نوبت کمیسیون تابعیت قرار دارند.

وی ادامه داد: طی سالهای گذشته بخشی از ازدواجهای زنان ایرانی با مردان خارجی بویژه افغانها غیرقانونی بوده زیرا ثبت رسمی نشده است.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی گفت: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی امکان ثبت رسمی بخشی از این ازدواجها که تا قبل از سال 1385 صوره گرفته فراهم شد و در این قالب هزار و 500 مورد ازدواج جنبه قانونی یافت.
وی افزود: هم اکنون بالغ بر پنج هزار و 500 مورد ازدواج رسمی دختران و زنان ایرانی با اتباع خارجی بویژه افغانها در خراسان به ثبت رسیده و فرزندان آنان از حقوق قانونی برخوردار هستند.
عجمی ادامه داد: تلاش شده طی این سالها با اطلاع رسانی گسترده جلوی ازدواج غیرقانونی اتباع خارجی با زنان ایرانی گرفته شود بنابراین طی دو سال اخیر مراجعه این دسته از افراد به اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی برای دریافت مشاوره های مربوطه افزایش یافته است.
وی در ادامه پیرامون موضوع بازگشت داوطلبانه اتباع خارجی و پناهندگان به کشورشان نیز گفت: طی پارسال در مجموع دو هزار نفر به صورت داوطلبانه از خراسان رضوی به افغانستان بازگشتند.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی افزود: پناهندگانی که دارای مدارک اقامتی بوده و تمایل بازگشت به کشورشان را داشته باشند با مراجعه به اداره کل امور اتباع و ابطال مدارک معتبر، برگه خروج از مرز دوغارون دریافت می کنند و در مرز نیز کمیساریای پناهندگان ملل متحد به هر فرد 150 دلار پرداخت و حتی هزینه حمل اثاثیه را از مبدا تا مقصد نهایی می پردازد.
وی ادامه داد: همچنین پارسال 33 هزار تبعه خارجی غیرمجاز از طریق مرز دوغارون طرد شده اند.
بر اساس آمارهای رسمی 150 هزار تبعه خارجی مجاز در خراسان رضوی سکونت دارند. آمارهای غیر رسمی نیز حاکی از وجود همین تعداد اتباع غیرمجاز در استان است.

۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید