اخبار

اتباع بیگانه غیر مجاز از استان البرز طرد می شوند

اتباع بیگانه غیر مجاز از استان البرز طرد می شوند
استاندار البرز در جلسه ساماندهی امور اتباع و مهاجرین خارجی که در سالن شهدای دولت برگزار شد تبعات مهاجرت اتباع غیرمجاز را تأمل برانگیز خواند و تصریح کرد: میهمانانی که ناخوانده هستند باید بدون اغماض ساماندهی و مهاجرین غیرمجاز طرد شوند.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی ، سید حمید طهائی با اشاره به  برخی تناقض ها در اجرای سیاست های کلی پیرامون ساماندهی اتباع خارجی گفت: سیاست های دولت بر این است که اتباع مجاز حضور داشته باشند،گروهی هم که غیر از افراد مجاز هستند باید طرد شوند و این دو حالت، رویکرد دیگری ندارد.
وی با بیان اینکه جایی گفته می شود اتباع باید طرد شوند و جایی دیگر آموزش مورد توجه قرار می گیرد، از سویی اذعان داریم که کارگر بیکار زیاد است و جایی می گوییم اگر کارگران افغانی نباشند کارمان روی زمین می ماند؟
طهائی با بیان اینکه حضور اتباع بیگانه غیرمجاز هزینه سنگین دارد،افزود: کارفرمایان باید توجیه شوند که استفاده از نیروی کار غیرمجاز برخورد قانونی در پی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه نباید آمار اتباع غیرمجاز افزایش پیدا کند چرا که فرصت کار برای داخل کاهش می یابد، گفت: اگر شرایط قانونی مساوی  برای نیروی کار ایجاد شود شاهد این رویه نخواهیم بود چرا که کارفرمایان ملزم می شوند نیروهایی بکار گیرند که حقوق قانونی آنها را بپردازند و در این شرایط اولویت با نیروهای ایرانی خواهد بود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز هم در این جلسه  با تأکید بر اینکه در بحث ساماندهی امور اتباع خارجی، اقدامات جزیره ای اثر بخش نخواهد بود، تشکیل کمیته ساماندهی امور اتباع خارجی استان را از استاندار البرز خواستار شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری البرز، فتح اله حقیقی گفت: دستور العمل ساماندهی اتباع خارجی برای کشور تدوین شده و باید مطابق آن در استان بومی شود.
وی با بیان اینکه بخشی از نیروهای کار در صنایع متشکل از اتباع خارجی غیرمجاز هستند، این نکته را مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: یکی از فلسفه های وجودی اقتصاد مقاومتی، ایجاد بستر امن سرمایه گذاری،راه اندازی صنایع و فراهم شدن گشایش در حوزه  صنعت و اقتصاد است. 
وی افزود:اگر بر این امر اذعان داریم که اولویت اصلی کشور اشتغال است، باید بدانیم سهم قابل توجهی توسط همین اتباع غیرمجاز اشغال می شود که ستاد اقتصاد مقاومتی بعنوان مطالبه ای جدی باید به آن توجه دارد.
حقیقی با تأکید بر لزوم اجرایی شدن مصوبه ابلاغی دولت در این زمینه،تشکیل کمیته ساماندهی امور اتباع خارجی استان البرز را از اولویت های مهم خواند و افزود: این کمیته با شرح خدمات مدون به صورت عملیاتی با در نظر گرفتن بازه زمانی، تشکیل و متناظر آن فرمانداران نیز در شهرستانها تشکیل آن را با محوریت شناسایی نقاط آلوده و بکارگیری مشارکت دستگاه های تأثیرگذار  آغاز کنند.
بر اساس این گزارش، تشکیل کمیته ساماندهی امور اتباع خارجی با موافقت استاندار و اعضای جلسه در آستانه اجرا قرار گرفت.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز نیز در این جلسه از ایجاد بسترهای راه اندازی ارودگاه نگهداری وطرد اتباع خارجی غیرمجاز خبر داد.
قاسم جهانبخش با اعلام این خبر افزود: با توجه به مستقل شدن استان البرز برخورداری از اردوگاه مجزا یک ضرورت است،لذا ایجاد اردوگاه در استان به تأکید استاندار محترم پیگیری شد.
وی افزود:در حال حاضر دو قطعه زمین به همین منظور دریافت شده است.
جهانبخش با بیان اینکه اتباع مجاز شامل 99.2 درصدتبعه افغانی ،0.4درصد عراقی و 0.4درصد سایر ملیت ها است، افزود: از این آمار 54 درصد اتباع مجاز در البرز مرد و 46درصد زن هستند.
وی اجرای طرح تشدید و کنترل بنگاه های معاملات ملکی برای اجتناب از واگذاری واحدهای مسکونی به اتباع غیر مجاز،ایجاد شعب تخصصی ویژه رسیدگی به تخلفات اتباع خارجی را از اولویت های مهم اعلام کرد و گفت: شناسایی اتباع غیرمجاز دربخش کشاورزی،ساختمان و شهرک های صنعتی انجام شده است.
ارائه گزارش روند ثبت نام اتباع خارجی مجاز و غیرمجاز دانش آموز در استان، ایجاد شعبه ویژه رسیدگی به پرونده اتباع مطرود،بررسی ظرفیت اشتغال اتباع،طرح کنترل و ساماندهی اتباع از محورهای این نشست بشمار می رفت.
۱۸ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۶:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید