اخبار

شبکه گسترده جعل و فروش اسناد هویتی به اتباع خارجی متلاشی شد

شبکه گسترده جعل و فروش اسناد هویتی به اتباع خارجی متلاشی شد
اعضای یک شبکه گسترده جعل و فروش شناسنامه به اتباع خارجی درحالی با تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی دستگیر شدند که در میان آن ها چند تن از کارمندان ثبت احوال نیز به چشم می خورد.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی، دادستان مرکز خراسان رضوی روز گذشته در گفتگویی با ضمن بیان این مطلب گفت: از مدتی قبل اطلاعاتی به مجتمع قضایی انقلاب مشهد رسید که نشان می داد عده ای از اتباع خارجی و ایرانی در امر جعل اسناد هویتی و فروش میلیونی آن ها به اتباع خارجی فعالیت دارند.


قاضی غلامعلی صادقی افزود: در پی دریافت این اطلاعات، بلافاصله پی گیری این موضوع با صدور دستورات ویژه قضایی از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی در دستور کار قرار گرفت. بررسی های مقدماتی بیانگر آن بود که افرادی در حاشیه شهر و یا روستاها برخی خانواده های کم بضاعت و یا معتاد را شناسایی می کنند و با خرید شناسنامه های آنان یا شناسنامه های متوفیان و یا اسناد هویتی که به هر دلیلی به طور غیرقانونی نگهداری می کردند، وارد مرحله تغییر هویت در اسناد می شدند.


مقام ارشد قضایی مشهد خاطرنشان کرد: پس از جمع آوری این اطلاعات و تجزیه و تحلیل کارشناسی موضوع مشخص شد که اعضای این شبکه به طور گسترده در کشور فعالیت می کنند و شناسنامه ها را تا مبلغ ۳۰ میلیون تومان به فروش می رسانند. این درحالی بود که افرادی از طریق تغییر هویت و ملیت خود می توانستند به راحتی در شغل های مختلف وارد شوند و این موضوع حساسیت ماجرا را مضاعف می کرد.


قاضی صادقی افزود: بنابراین اقدامات پلیسی و امنیتی با راهنمایی های قضایی وارد مرحله جدیدی شد تا این که ماموران موفق شدند عامل جعل شناسنامه ها را در تهران شناسایی و او را در یک عملیات هماهنگ دستگیر کنند.


در بازرسی از مخفیگاه وی اسناد، مهرها، اوراق و دستگاه های پیشرفته جعل به همراه دستگاه های اسکن و رایانه و … کشف و ضبط شد.


دادستان عمومی و انقلاب مشهد اضافه کرد: ادامه تحقیقات در این پرونده به شهرهای دیگر کشور نیز کشیده شدکه در نهایت ۱۹تن از اعضای این شبکه که در قالب چندین باند جعل و فروش شناسنامه نقش داشتند درحالی دستگیر شدند که سرنخ های ماموران به چند تن از کارمندان ثبت احوال رسید.


قاضی غلامعلی صادقی با اشاره به این که ۴تن از کارمندان ثبت احوال در این پرونده بازداشت شده اند، افزود: طبق اعترافات اعضای این شبکه، آنان با تغییر هویت افراد در شناسنامه های خریداری شده و با همکاری برخی کارمندان ثبت احوال و به بهانه تعویض عکس، شناسنامه های جدید دریافت می کردند و به اتباع خارجی می فروختند.


این مقام ارشد قضایی با اشاره به موضوع «نفوذ دشمن» یادآور شد: نفوذ برخی افراد از طریق تغییر هویت، به مراتب خطرناک تر از نفوذ از مرزها خواهد بود چرا که این افراد حتی در مشاغل پایین و کم ارزش نیز می توانند به نفوذ دشمنان و معاندان به کشور کمک کنند.


دادستان مرکز خراسان رضوی همچنین به وجود برخی افراد مشکوک التابعیت در کشور اشاره کرد و گفت: بررسی پرونده های موجود بیانگر آن است که دشمنان از هر طریقی قصد نفوذ به کشور را دارند و باید همه دستگاه ها در این باره هوشیار باشند و هرگونه «راه نفوذ» را سد کنند.


وی در پایان افزود: بررسی های قضایی درباره این پرونده درحالی ادامه دارد که متهمان اعتراف کرده اند اسناد هویتی زیادی را به اتباع خارجی فروخته اند.

۱۸ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۶:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید