اخبار

ساماندهی 1408کودک خیابانی/ 60درصد این کودکان جزء اتباع خارجی هستند

ساماندهی 1408کودک خیابانی/ 60درصد این کودکان جزء اتباع خارجی هستند
مدیر کل بهزیستی استان تهران گفت: طی 6ماه گذشته 1408کودک خیابانی از سوی موسسات آموزشی و حمایتی ساماندهی شدند.
ساماندهی 1408کودک خیابانی از سوی موسسات حمایتی/ 60درصد کودکان خیابانی جز اتباع خارجی هستندبه گزارش اشتغال اتباع خارجی اصغر باقری مدیر کل بهزیستی استان تهران در مراسم افتتاحیه طرح حمایتی آموزشی کودک و خانواده که امروز (سه شنبه) در سازمان بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: کودکان جزء دسته گروه های در معرض خطر و آسیب در دنیا قرار گرفته اند، زیرا 70 تا 80درصد شخصیت در دوران کودکی شکل می گیرد.

وی افزود: بخشی از کودکان به لحاظ فقدان سرپرست جز گروه های پر خطر قرار گرفته اند و متاسفانه به لحاظ فقدان برنامه های موثر و عدم استفاده از ظرفیت های ملی و فرا ملی در کشور نتوانسته ایم از ظرفیت های مناسب موجود در جامعه استفاده کنیم.

مدیر کل بهزیستی استان تهران بیان داشت: گاهی با اجبار خانواده ها پای کودکان به خیابان ها باز می شود و از آنها به عنوان حامل مواد مخدر استفاده می شود، در صورتی که جای کودک در کانون خانواده است.

باقری تصریح کرد: طی 6 ماه گذشته 1408کودک از سوی 17 موسسه آموزشی و حمایتی خانواده ساماندهی شده اند که 60 درصد آنها جز اتباع خارجی بودند.

وی تاکید کرد: کشور ما پذیرنده کودکانی از کشور های افغانستان، پاکستان و بنگلادش است که این کودکان جز ضعیف ترین افراد جامعه خود بودند، لازم است دستگاه های دولتی ذی ربط در ساماندهی این کودکان در کنار بهزیستی قرار بگیرند تا دیگر کودکی را در خیابان ها مشاهده نکنیم.

مدیر کل بهزیستی استان تهران بیان داشت: طرحی که امروز با عنوان طرح مراکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده افنتاح می شود، طرحی نو در کشور محسوب می شود، اما باید توجه داشت که در اجرای این طرح ها آموزش نقش موثری دارد، زیرا بیشتر افراد به علت نا آگاهی دست به اشتباه می زنند و در این زمینه نقش صدا و سیما بسیار موثر است.

باقری افزود: در قوانین جمهوری اسلامی ایران بحث جمع آوری کودکان وجود ندارد، بلکه به شناسایی و جذب آنها اشاره شده است و این موضوع دارای بحث های حقوقی ظریفی است.

وی گفت: باید کاری کنیم که قبل از ورود کودکان به خیابان ها، ما به سراغ آنها برویم و خانواده هایی که کودکان آنها مستعد خیابانی شدن هستند مورد آموزش قرار بگیرند که این موضوع جز اهداف طرح حمایتی و آموزشی کودک و خانواده است.

گفتنی است؛ هدف اصلی این طرح فعالیت و کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از حضور کودکان کار در خیابان بر کودک، خانواده و جامعه عنوان شده است.

از دیگر اهداف این طرح ارتقاء سلامت فردی، اجتماعی و روانی، کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی کودکان خیابانی، توانمند سازی کودکان خیابانی و خانواده های آنها، پیشگیری و کاهش مخاطرات ناشی از حضور کودک در خیابان بر خانواده و جامعه است.
۶ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید