اخبار

60درصد بیسوادان استان یزد اتباع خارجی هستند

60درصد بیسوادان استان یزد اتباع خارجی هستند
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش یزد با اشاره به این‌که در چند سال گذشته افزون بر ۵۹۹ تبعه افغان در این استان باسواد شده‌اند، گفت: در مجموع ۶۰ درصد بیسوادان یزد را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

به گزارش سرویس آموزشی اشتغال اتباع خارجی مرآت امین‌الرعایا در جمع خبرنگاران، افزود: براساس آمار سال ۹۰ در میان جمعیت بین ۱۰ تا ۴۹ سال یزد با احتساب اتباع خارجی ۲۹ هزار و ۵۷۳ نفر در استان بی‌سواد بوده‌اند یعنی ۴۰۹ درصد افراد این گروه سنی بیسواد بودند که ۲۰ هزار و ۸۵۱ نفر از آنها شهری و ۸۷۲۲ نفر از آنها روستایی بوده‌اند.

او اظهار داشت: ۱۴ هزار و ۸۹۲ نفر از افراد بیسواد مرد و ۱۴ هزار و ۶۸۱ نفر نیز زن بوده‌اند ضمن این‌که ۱۸ هزار و ۷۳۰ نفر از این تعداد را اتباع خارجی تشکیل می‌دادند که در مجموع ۱ر۹۵ درصد از این افراد باسواد شدند.

وی گفت: در استان یزد اگر اتباع خارجی را در آمار لحاظ نکنیم، ۹۵ درصد افراد گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال استان یزد باسواد هستند که استان یزد در این زمینه در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته است.

امین‌الرعایا همچنین با اشاره به آمار افرادی که پارسال زیر پوشش سوادآموزی قرار گرفتند،‌ گفت: ۵۳۸۷ نفر پارسال زیر پوشش سوادآموزی قرار گرفتند که از این تعداد ۳۳۴۵ نفر ایرانی و بقیه اتباع خارجی بوده‌اند.

وی در ادامه سخنانش از ایجاد ۳ مرکز یادگیری محلی همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی در استان یزد برای بیسوادان خبر داد و گفت: این مراکز با هدف یادگیری حرفهای مختلف برای سوادآموزان ایجاد می‌شود.

او اظهار داشت: ایجاد انگیزه برای سوادآموزی افراد بیسواد اصلی‌ترین هدفی است که دنبال می‌شود.

امین‌الرعایا با اشاره به پاداش‌هایی که به عنوان سرانه به افراد به منظور حرکت در مسیر باسوادی تعلق می‌گیرد، گفت: به هر فردی که در دوره اول سوادآموزی یک نفر را باسواد کند، ۷۵۰ هزار تومان، در دوره انتقال ۸۲۰ هزار تومان و در دوره تحکیم ۱۳۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: افراد بی‌سوادی که خود اقدام به سوادآموزی کرده و وارد دوره‌های سوادآموزی شوند، ۶۹۸ هزار تومان پاداش دریافت می‌کنند.

او با اشاره به این‌که سوادآموزی یزدی‌ها در اولویت قرار گرفته و مشوق‌ها و هزینه‌های بیشتری برای این بخش می‌شود، افزود: با توجه به این‌که آمار اتباع خارجی و مهاجران به استان یزد بسیار بالا است و این افراد هر سال بر آمار بی‌سوادی استان می‌افزایند، تلاش شده اولویت با سوادآموزی دارندگان کارت ملی با شماره یزد باشد.

امین ا‌لرعایا گفت: مهاجران داخلی و خارجی آمارهای سوادآموزی استان را هر سال دستخوش تغییر قرار می‌دهند و رتبه‌های استان را در زمینه با سوادی تنزل می‌دهند اما تلاش ما آموختن سواد به آنان است.

۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۱۶:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید