به گزارش سرویس استانی اشتغال اتباع خارجی؛ مهدی اعتمادی با اشاره به مرزی بودن این شهرستان و میزبانی از مهاجران و اتباع خارجی گفت: 4 هزار نفر از اتباع افغانستانی نیز ساکن مهمانشهر تربت جام هستند.

وی افزود: تعداد زیادی از آنان در مشاغل مختلف فعالیت دارند و طبق قانون تأمین اجتماعی می‌توانند تحت پوشش بیمه‌ای این سازمان قرار گیرند. 

وی به ابلاغ و اجرای ماده 5 قانون تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: به استناد این قانون تمام اتباع خارجی که دارای کارت کار یا معرفی‌نامه از سازمان مربوط خود باشند، می‌توانند به‌صورت بیمه کارگری، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری، شامل کارگران شرکت‌ها و کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی، کارفرمایان خارجی حقیقی و حقوقی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند.

اعتمادی به جلسه مشترک و پرسش و پاسخ با مسئولان مهمانشهر در جمع معتمدان و بزرگان اتباع در این مجموعه اشاره کرد و گفت: جدا از اعلام کتبی، جلسه‌ای به‌منظور اعلام این قانون در جمع اتباع خارجی ساکن در مهمانشهر برگزار کردیم و به اطلاع آنان رساندیم و در پایان به سؤالات و ابهامات اتباع پاسخ دادیم اما تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده و حتی یک نفر از ساکنان مهمانشهر برای بیمه شدن به این سازمان معرفی نشده است.