اخبار

تفاوتی میان سوادآموزی ایرانی‌ها و اتباع خارجی قائل نیستیم

تفاوتی میان سوادآموزی ایرانی‌ها و اتباع خارجی قائل نیستیم
استاندار یزد با اشاره به اینکه تفاوتی میان سوادآموزی ایرانی‌ها و اتباع خارجی قائل نیستیم، گفت: احترام به حقوق اتباع خارجی لازم است.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی ، سیدمحمد میرمحمدی پیش از ظهر امروز در نشست شورای سوادآموزی استان یزد اظهار داشت: هر راهی را انتخاب می‌کنیم باید به هدف مشخص شده برسیم، در بحث سوادآموزی هم باید هدف را مشخص کنیم و راه‌هایی را برویم که به این هدف دست پیدا کنیم.

وی عنوان کرد: باسوادی انسان نقش مهمی در دستیابی وی  به اطلاعات و دانش دارد همچنین اندیشه‌ورزی و خرد انسان را هم بالاتر می‌برد و همین موارد نشان دهنده مقدس بودن هدف سواد‌آموزی است.

استاندار یزد با تاکید بر اینکه نگاه‌ها باید در زمینه بومی و غیر بومی بودن افراد تغییر کند، گفت: غیر بومیها یا ایرانی هستند و یا غیر ایرانی هستند، در صورتی که آنها افراد ایرانی باشند ما در هر کجای کشور نسبت به آنها مسئولیت داریم.

میرمحمدی افزود: در بحث اتباع خارجی هم ما نسبت به اتباع دارای مجوز مسئولیت داریم و باید خدمات خاص و مشخصی به آنها ارائه کنیم و این موضوع از جمله وظایفی است که بر دوش ما گذاشته شده است.

وی با بیان این که نباید حضور اتباع بیگانه را عاملی برای وحشت و هشدار در نظر گرفت، خاطرنشان کرد: نیروهای بومی درصد کمی نسبت به جمعیت را تشکیل می‌دهند و باید مطابق قانون و وظیفه‌ای که بر دوش ما قرار گرفته را انجام دهیم.

استاندار یزد برخورد قانونی با اتباع غیرمجاز را یکی از رویکردهای مناسب در این زمینه دانست و گفت: نباید حضور اتباع بیگانه در جامعه را به عنوان هشدار به جامعه القا کنیم که جامعه هم تنها به دنبال موضع‌گیری در برابر آن حرکت کند.

میرمحمدی با اشاره به اینکه نگاه‌های ما به یکدیگر باید نگاه‌های برادرانه باشد، گفت: در این صورت مطمئنا هیچ مشکلی در جامعه به وجود نمی‌آید چرا که همه یکدیگر را برادر خود می‌دانند.

وی با تاکید بر اینکه نباید نسبت به اتباع بیگانه در جامعه تفاوت قائل شد، گفت: این افراد به هر دلیلی که بوده با مشکل مواجه شده‌اند و مهاجرت کرده‌اند، نباید آنها را غریبه بدانیم.

استاندار یزد در ارتباط با پیشنهاد منع بی‌سوادان از اشتغال، گفت: در صورتی که بخواهیم چنین اقدامی را در جامعه انجام دهیم و بی‌سوادان نتوانند در جایی مشغول به کار شوند، مجبور به اقدام به کارهای نامناسب و حتی خلاف قانون می‌شوند.

میرمحمدی افزود: نباید رویکرد منعی در ارتباط با بی‌سوادان و اشتغال آنها در نظر گرفت و می‌توان برای پیشنهاد بیان کرد که اولویت با باسوادان است و افراد بی‌سواد هم باید برای با سواد شدن گام بردارند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات بیان شده در ارتباط با سواد‌آموزی بحث ایاب و ذهاب است، گفت: مسافت نباید عاملی برای بی‌سوادی افراد باشند و باید برای با‌سوادی چنین افرادی برنامه‌ریزی مناسب انجام شود.

۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۷:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید