اخبار

اقامت 12 هزار افغانی دارای مجوز در استان

اقامت 12 هزار افغانی دارای مجوز در استان
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر گفت: در زمان حاضر 12هزار تبعه افغان دارای مجوز در این استان حضور دارند که از این تعداد حدود هفت هزار نفر دارای کارت آمایش و پنج هزار نفر نیز گذرنامه دارند.

به گزارش سرویس استانهای اشتغال اتباع خارجی عبدالرضا بشیری گفت: ایران جزو برترین کشورهای دنیا در خدمت رسانی به اتباع و مهاجران خارجی است و استان بوشهر نیز با ارائه خدمات مختلف توانسته میزبان خوبی برای این مهاجران باشد. 

وی اظهار کرد: در استان بوشهر یک اردوگاه در شهر بوشهر و یک مهمان شهر برای پناهندگان بی سرپناه افغان در شهر دالکی شهرستان دشتستان در نظر گرفته شده است. 

بشیری بیان کرد: هرچند کمیساریای عالی پناهندگان از نظر ارزاق عمومی به پناهندگان کمک اندکی می کند ولی کمک جمهوری اسلامی بیشتر از کمکهای کمیساریای عالی پناهندگان است. 

وی ادامه داد: یکی از خدمات خوبی که شامل اتباع افغان می شود بیمه تامین اجتماعی و سلامت است که توانسته تاثیر خوبی در وضعیت زندگی و درمان این افراد داشته باشد. 

بشیری گفت: با همت استانداری بوشهر برای تکمیل وساخت مدرسه 15 خرداد که شمار زیادی از دانش آموزان اتباع افغان مقیم بوشهر در این مدرسه در کنار دانش آموزان ایرانی مشغول تحصیل هستند، 10 میلیارد ریال از طریق سازمان ملل جذب شد. 
وی افزود: کمک های سازمان ملل برای اتباع خارجی از سوی این اداره کل بین آنها توزیع می شود. 

وی بیان کرد: امسال ساخت یک سالن اجتماعات 300 متر مربعی از سوی این اداره کل به پایان رسیده و اردوگاه مهاجران بوشهر نیز بازسازی و تعمیر شده است. 

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر گفت: بزودی هفت باب واحد مسکونی و یک پارک کودک برای پناهندگان در مهمانشهر دالکی شهرستان دشتستان به بهره برداری می رسد. 
بشیری اظهار کرد: همچنین دو میلیارد ریال اعتبار از منابع وزارت کشور برای تعمیر و تجهیز اردوگاه مراقبتی بوشهر جذب شده است. 

وی دعوت از اتباع افغان و بزرگان آنان در مناسبت های مختلف فرهنگی و مذهبی، ارائه آموزشهای مختلف به این قشر با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای استان و فعالیت دو دفتر کفالت برای انجام کارهای اداری این افراد را از جمله برنامه ها و خدمات ارائه شده به این قشر عنوان کرد. 

بشیری، با اشاره به ازدواج اتباع افغان با زنان ایرانی اظهار کرد: مدیریت امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر نسبت به تحصیل تابعیت برای فرزندان اتباع با همسران ایرانی اقدام می کند و برای حل مشکل این افراد تلاش می شود. 

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر گفت: دو برابر جمعیت اتباع افغان مجاز موجود در استان بوشهر به صورت غیرمجاز در این استان ساکن هستند که این افراد مشکلات زیادی دارند و کار طرد آنان به مرور انجام می شود. 

بشیری، ندادن گواهینامه رانندگی به اتباع افغان و نداشتن امکان خرید ملک براساس قانون را از جمله مشکلات آنان عنوان کرد. 

وی با بیان اینکه اتباع افغان غیرمجاز فرصت شغلی موجود در کشور را پر می کنند، اظهار کرد: به دلیل ارزان بودن دستمزد کارگر افغان مردم برای انجام کارها از این افراد بیشتر استفاده می کنند. 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: طرح آموزش مهارتهای فنی و حرفه ای به مهاجران افغان برای توانمند سازی آنان با هدف بازگشت و کمک به بازسازی و پیشرفت کشورشان انجام می شود. 

عبدالرسول کازرونی افزود: مراکز فنی وحرفه ای استان بوشهر براساس توافقنامه دفترکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل وسازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، از سال 90 اقدام به برگزاری دوره های آموزش مهارتی برای اتباع خارجی می کند. 

وی اضافه کرد: آموزشهای فنی وحرفه ای در توانمندسازی، احراز حرفه و کسب وکار آماده، کارایی مهارت آموزان موثر و توانایی آنان را ارتقا می دهد. 

کازرونی با بیان اینکه دوره های آموزشی بصورت رایگان برگزار می شود گفت: آموزشهای مهارتی به اتباع افغانستان درحرفه های آموزشی نظیر طراحی دوخت، تعمیر برق خودرو و برق صنعتی برگزار می شود. 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر ادامه داد: رشته های آموزشی متناسب با اشتغال و آینده شغلی افراد طراحی شده است افزود: دوره های آموزشی برای اتباع بیگانه در مراکز آموزش فنی و حرفه ای شماره یک شهرستان بوشهر، مرکز آموزش فنی و حرفه ای دشتستان، تنگستان، دشتی و کنگان برگزار می شود و علاقه مندان می توانند با مراجعه به این مراکز برای ثبت نام و شرکت در دوره های آموزشی اقدام کنند. 

کازرونی، ارائه آموزشهای مهارتی به افغانها را براساس مولفه های شرایط اقلیمی، ظرفیت ها وتواناییهای صنعتی وتولیدی کشور افغانستان برای توسعه فضای کسب وکار و اشتغال پایدار جوانان نسل دوم افغانها عنوان کرد. 

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهرگفت: در زمان حاضر پنج هزار و 51 نفر از دانش آموزان افغان در مدرسه های این استان مشغول به تحصیل هستند. 

عباس غلامپور افزود: از این شمار دانش آموز افغان سه هزار و 828 در مقطع ابتدایی، 894 نفر در مقطع متوسطه اول و 329نفر در متوسطه دوم در شهرستانهای مختلف استان تحصیل می کنند. 

وی اضافه کرد: بیشترین جمعیت دانش آموزی افغان استان بوشهر در شهرستان بوشهر با یکهزار و 424نفر، دشتستان با یکهزار و 361 و کمترین آنها با 13 نفر مربوط به شهرستان دیلم است. 

غلامپور اظهار کرد: شهرهای گناوه، دیلم و بندرریگ براساس دستور وزارت کشور بعنوان مناطق ممنوعه برای سکونت افغانها شناخته شده است و با بر طرف شدن مشکل سکونت در این شهرها، مشکل تحصیل بچه های افغان نیز برطرف می شود. 

وی با اشاره به تحصیل 13دانش آموز افغان در دیلم و20 نفر در گناوه بعنوان مناطق ممنوعه گفت: این دانش آموزان به دلیل اینکه مادرانشان ایرانی و عقد آنها به صورت رسمی ثبت شده است در کنار سایر دانش آموزان ایرانی در مدرسه های این دو شهر مشغول به تحصیل هستند. 

غلامپور افزود: در زمان حاضر همه دانش آموزان افغان در کنار دانش آموزان ایرانی در سطح مدرسه های استان مشغول به تحصیل و همه قوانینی که برای دانش آموزان ایرانی اعمال می شود برای آنها نیز اجرا معتبر است. 

غلامپور گفت: براساس دستور رهبر معظم انقلاب زمینه تحصیل حتی برای دانش آموازن بدون هویت افغان نیز در مدرسه ها فراهم شده و براین اساس از مجموع جمعیت دانش آموزان افغان مشغول به تحصیل در استان بوشهر یکهزار نفر آنها بدون هویت هستند. 

غلامپور افزود: در زمان حاضر برای شرکت دانش آموزان افغان در المپیادهای علمی دانش آموزی، مدرسه استعدادهای درخشان و ادامه تحصیل هیچ محدودیتی نیست و می توانند در کنار سایر دانش آموزان ایرانی از این خدمات بهره ببرند. 

غلامپور یادآور شد: در زمان حاضر در فاز نخست مدرسه ابتدایی 'اقبال' در اردوگاه شهر دالکی برای دانش آموزان افغان در نظر گرفته شده و تلاش می شود با تکمیل فاز دوم زمینه تحصیل این دانش آموزان بیشتر فراهم شود. 

وی افزود: در سالهای گذشته از دانش آموزان افغان شهریه گرفته می شد ولی براساس شیوه نامه جدید تحصیل برای این دانش آموزان همانند دانش آموزان ایرانی در مدرسه های دولتی رایگان است. 

غلامپور اظهار کرد: رسیدگی به بهداشت فردی دانش آموزان و اولیای آنها از جمله برنامه های آموزش و پرورش است که تلاش می شود در آینده کلاسهای بهداشتی برای آنها در این زمینه برگزار شود. 

وی یادآور شد: همچنین با توجه به عائله مند بودن خانواده دانش آموزان افغان این خانواده ها در زمینه تامین لوازم مدرسه فرزندان خود با مشکل روبه رو هستند. 

غلامپور در مورد استقبال خانواده های افغان از مدرسه های غیردولتی گفت: به دلیل اینکه در مدرسه های غیردولتی باید شهریه پرداخت شود و این خانواده ها امکان پرداخت ندارند از این مدرسه ها استقبال نمی کنند. 

وی یادآور شد: امسال مسابقه ای با عنوان 'افغانستان شناسی' بین دانش آموزان ایرانی و افغان برگزار و اسامی برترینهای این مسابقه تا 15 دیماه اعلام می شود. 

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر نیز در باره خدمات ارائه شده به اتباع خارجی گفت: در زمان حاضر دو هزار نفر از اتباع خارجی ساکن در استان بوشهر زیرپوشش بیمه سلامت قرار دارند. 

دکتر پرویز رمضانی یادآور شد: حق بیمه اتباع یادشده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان پرداخت می شود و همه خدمات درمانی که شهروندان ایرانی از آن برخوردارند را دریافت می کنند.

۱۲ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید