اخبار

برگزیدگان مسابقه افغانستان‌شناسی در بوشهر تجلیل شدند

برگزیدگان مسابقه افغانستان‌شناسی در بوشهر تجلیل شدند
سیرنگ: با حضور نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران از برگزیدگان مسابقه افغانستان‌شناسی در استان بوشهر تجلیل شد.

به گزارش اشتغال اتباع خارجی در این مراسم نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه استان بوشهر میزبانی خوبی برای مهاجران و پناهندگان خارجی است اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده استان بوشهر با اجرای طرح‌های مورد نیاز مهاجران و پناهندگان خارجی و تامین مطالبات آنان میزبانی خوبی برای این افراد بوده است.

سی‌وان دانا پالا خاطر نشان کرد: دستگاه‌های مرتبط با میزبانی و ارائه خدمات مورد نیاز اتباع خارجی در این استان در این زمینه تلاش‌های خوبی تاکنون انجام داده‌اند که این رویه مطلوب باید همچنان ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه باید دیوار بین ملت‌ها برداشته شود تاکید کرد: امروز نباید شاهد کشیدن دیوار بین ملت‌ها باشیم بلکه باید بین آنها پلی برای ایجاد ارتباط و تعامل دو سویه ایجاد شود.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران میزبانی و حمایت‌های ایرانی‌ها برای اتباع خارجی و به ویژه اتباع افغان را قابل تقدیر دانست و افزود: دولت ایران و کمیساریا تمام تلاش خود را برای میزبانی شایسته از اتباع خارجی مقیم این کشور انجام می‌دهند.

داناپالا با اشاره به اجرای طرح‌های مورد نیاز ویژه پناهندگان افغانی در ایران گفت:  طرح‌های آموزشی، درمانی، بهداشتی و خود اشتغالی برای افراد دارای مدرک تحصیلی از جمله این طرح‌ها است.

مدیرکل آموزش و  پرورش استان بوشهر نیز با بیان اینکه خدمات قابل توجهی به دانش‌آموزان افاغنه ساکن در استان بوشهر ارائه می‌شود افزود: پنج هزار و 250 دانش آموز تبعه افغانی در سه مقطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم در استان بوشهر تحصیل می‌کنند.

ناصر کرمی از فراهم شدن امکانات لازم تحصیلی در استان بوشهر ویژه افاغنه خبر داد و گفت: اتباع افغان ویژه دانش‌آموزان این کشور با ممزوج شدن با فرهنگ غنی ایرانی اسلامی سبب شده تا به خوبی از فرصت حضور در ایران استفاده و به تحصیل بپردازند.

وی با بیان اینکه این دانش آموزان می‌توانند منادیان فرهنگ ایرانی باشند گفت: دانش‌آموزان افغانی مستقر در استان بوشهر می‌توانند در توسعه صلح در منطقه خاورمیانه ایفای نقش کنند.

کرمی با اشاره به برگزاری مسابقه افغانستان شناسی در استان بوشهر خاطر نشان کرد:این همایش می‌تواند به افزایش توانایی‌های دانش آموزان و بالا بردن تاثیر آنها در کشور همسایه ایران و افغانستان کمک کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر نیز با بیان اینکه 11 هزار تبعه خارجی مجاز در استان بوشهر اقامت دارند تصریح کرد: از این تعداد اتباع خارجی ساکن در استان بوشهر 95 درصد آنها تبعه افغان و مابقی از سایر کشورها و بویژه عراق هستند.

عبدالرضا بشیری از اجرای طرح‌های زیرساختی ویژه اتباع خارجی در استان بوشهر خبرداد و افزود: علاوه بر ساخت مدارس و مراکز درمانی ویژه اتباع خارجی ساکن استان بوشهر عملیات اجرایی هفت واحد سازمانی و یک پارک ویژه تبعه افغانستانی در مهمان شهر دالکی اجرایی شده است.

در این مراسم با اهدا جوایز از دانش‌آموزان برتر مسابقه افغانستان شناسی تجلیل شد.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید