اخبار

20 هزار فرصت شغلی در قم در اختیار اتباع بیگانه قرار دارد

20 هزار فرصت شغلی در قم در اختیار اتباع بیگانه قرار دارد
معاون سیاسی امنیتی استانداری قم با تاکید بر اینکه ملت ایران پناهندگان افغان را از خود دانسته و میزبانی شایسته از آنها را وظیفه شرعی و دینی خود می داند، گفت: حدود 20 هزار فرصت شغلی در قم در اختیار اتباع افغان مقیم این استان است.

  به گزارش اشتغال اتباع خارجی احد جمالی روز چهارشنبه در چهارمین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان افغانستان در مجتمع یاوران مهدی (عج) قم اظهار داشت: 140 هزار تن از پناهندگان افغان اعم از افرادی که دارای کارت و گذرنامه و یا فاقد آن هستند در استان قم حضور دارند.
وی با بیان اینکه 60 هزار تن از این تعداد دارای کارت آمایش هستند، گفت: حدود 32 هزار دانش آموز تبعه خارجی در قم تحصیل می کنند، که 26 هزار و 500 تن از آنها افغان هستند.
وی همچنین تعداد دانشجویان اتباع بیگانه مشغول به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی قم را نیز سه هزار تن ذکر کرد، و گفت: این تعداد در رشته های پزشکی، مهندسی و علوم انسانی تحصیل می کنند، و علاوه بر آنها حدود 17 هزار طلبه علوم دینی نیز در سطوح مختلف حوزوی به تحصیل اشتغال دارند.
معاون استاندار قم همچنین با اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحصیل دانش آموزان خانواده های اتباع غیر مجاز در کشور خاطر نشان کرد: طی سال های تحصیلی 94-95 و 95-96 ، 2 هزار و 690 دانش آموز از این نوع از اتباع در قم برای تحصیل ثبت نام کردند و تعداد 10 واحد آموزشی نیز در سطح استان به آنها اختصاص داده شد.
وی همچنین با اشاره به سفر بیش از 10 هزار تن از مهاجران و اتباع خارجی مقیم قم به عتبات عالیات در سال 95 افزود: طبق درخواست های صورت گرفته کلیه اتباع دانش آموز بدون شهریه و به صورت رایگان در مدارس قم تحصیل می کنند، و سواد آموزی بزرگسالان ویژه اتباع نیز به نحو مطلوب انجام می شود.
معاون استاندار قم همچنین با اشاره به طرح آمایش اتباع بیگانه در قم افزود: به موجب این طرح سه گروه از اتباع شامل افرادی که دارای همسر ایرانی هستند و همچنین خانوارهایی که در آنها زوج یا زوجه دارای مدرک وجود دارد و خانوارهای غیر مجازی که فرزندانشان تحصیل می کنند، شناسایی شدند.
همچنین نصیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران نیز در حاشیه این مراسم با قدردانی از کمک ها و مهمان نوازی های برادرانه ملت ایران از ملت افغانستان، اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی این 2 ملت را علت اصلی نزدیکی آنها عنوان کرد، و افزود: جمهوری اسلامی تاکنون خدمات بی نظیری را به پناهندگان افغان در ایران ارایه کرده که فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص تحصیل دانش آموزان خانواده های افغان غیر مجاز از ماندگارترین آنها است که به طور حتم آثار و نتایج مثبت آن را در اتحاد بیش از پیش ملت های بزرگ ایران و افغانستان خواهیم دید.
این همایش به همت اداره کل اتباع و امور مهاجران استانداری قم ترتیب یافته بود، و در آن جمعی از علما و روحانیان شیعه و سنی افغانستان و همچنین سفیر و نماینده پارلمان این کشور حضور داشتند.
۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۰:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید